Gebelik Belirtileri

Belirti Olmadan Hamile Olunur mu? Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Belirti Olmadan Hamile Olunur mu– Önemli sorulardan birine daha geniş çaplı açıklamalarda bulunmak istiyorum sizler için. Evet her kadın hamile kalmak istediğinde hamilelik belirtileri arar. Peki ya hamilelik belirtileri herkeste aynı olmuyorsa ne olacak? İlla bu belirtiler yaşanacak mı? Hamilelik belirtileri olmadan hamile kalanlar da var mıdır? Merak edilenlerin hepsi hem tecrübe hem araştırmalarım sonucu sizlere en doğru şekilde aktarmaya çalışacağım. Her zaman diyorum ki gebeliğin ilk belirtisi adet gecikmesidir. Ama kadınlar bazen adet günü gelmeden belirtileri arar kendinde ya da bu belirtileri psikolojik olsa bile hissettiklerini söylerler. Belki gerçekten psikolojiktir ama bazen de hamileliğin başladığı zamanlarda da nadiren gebelik belirtilerinden bazıları görülür. Ama bu demek değildir ki her hamile kalan kadında illa ki belirtiler yaşanacak. Tabii ki belirtiler yaşamadan da hamile kalanlar vardır. Yani dediğim gibi ilk belirti adet kanamasının gecikmesidir ama bazen kanama görüp hamile kaldığını öğrenen kadınlar var.

Belirti her kadında olmayabilir kimi hamile kalan kadın da bütün belirtileri doğuma kadar yaşayabilir. Bu biraz da kişiden kişiye değişen bir durumdur. Ama şunu da biliyorum ki bazı kadınlarda özellikle düzensiz adet gören pko hastalığı yaşayan kadınlar hamile kaldığını 2 ay sonra anlayabiliyor. Zaten uzun süre adet görmediği için gebe kaldığından haberdar olmayan kadınlar olabiliyor. İşte hanımlar demek istediğim belirtileri yaşamadan bir gebelik sürecini tamamlayabilirsiniz de. İlk üç ay özellikle belirtilerde mide bulantısı sıkça görülmekte. Buna eşlik eden sabah kusmaları baş dönmeleri kasıklarda ağrı gibi belirtiler de görülmekte. Şunu da belirtmeliyim ki gebelik belirtileri bu saydıklarım yani genelde adet gecikmesinden 2-3 hafta sonra başlayabilir.

Bebek sahibi olmak bazen gerçekten insanlarda ümitsizlik duygusunu geliştirebiliyor ama burada yapmanız gereken asıl sorunun ne olduğunu saptamak buna uygun tedavi yöntemini izlemek. Tabii eğer bu evli çiftlerde korunmasız ilişkiden 2 yıla kadar normal sayılır sonrasında gebelik oluşmuyorsa sorunun bulunması gerekir.

Özellikle ilk olarak hormonların aniden vücutta yükselmeye bağlı olarak alışmadığınız bir durumu yaşadığınız için yorgunluk uyku hali baş ağrısı gibi değişik haller yaşayabilirsiniz. Eğer hamilelik düşünüyor ve korunmuyorsanız mutlaka kullanacağınız ilaçlara da dikkat ederek alın. Bir baş ağrısı ne olur diye düşünmeyin. Özellikle gebe kalmak isteyen kadınlar için adet kanaması öncesi ya da adet zamanında gelen bir kanama hayalleri yıkabilir ama bu kanama bazen bir yerleşme kanaması olabilir unutmayın. Tabii adet kanamasından farksızdır hanımlar neden mi? Miktarı daha az, adet zamanından daha kısa süren ve rengi daha açık pembe gibi olabilir. Benim size tavsiyem evde idrar testi yapmak istiyorsanız adet gecikmesini bekleyip birkaç gün geçmesini beklemelisiniz. Çünkü beta hcg hormonu olan hamilelik hormonu kandan sonra idrara geçecektir dolayısı ile piyasada bulunan basit testler de idrarınızdaki hcg hormonunu ölçerken daha zayıf kalır. Piyasada ayrıca adet gününüze daha 6 gün varken %76 doğruluk oranı ile ölçüm yapan erken gebelik testleri var. Bu testler belki biraz daha net olabilir. Adetinize 5 gün kala ise %96 şansınız olduğu da kanıtlanmış.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares