Gebelikte 20. Hafta Neler Olur?

Doğuma yaklaşırken bebeğiniz büyük oranda gelişimlerini tamamladı. Artık daha hızlı kilo alımı başlarken doğuma kadar nur topu gibi bir bebeğe sahip olacaksınız. Genelde doğumda tek bebek için düşünürsek sağlıklı bir bebek ortalama 2.500-3.500 kg arası doğum kilosuna ulaşırlar. Artık tüm seslere karşı tepki verebilen bebeğinizle başbaşa kalıp konuşun hatta baba adayının da bunu yapması da doğru bir yaklaşımdır. Böylece bebek anne ve babası ile çok sıkı bir bağ kuracaktır. Artık gebeliğinizin yarı dönemini tamamlamış oldunuz. Geri kalan dönemde yavaş yavaş ağırlaşabilir yeniden doğuma yakın sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Biz de bu yüzden buradayız ki size doğru yöntemler sunarak bu sıkıntıları en aza indirip güzel bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlamak. Dilerseniz 20. haftaya dair tüm bildiklerimizi sizlerle paylaşalım. 19. Haftaya dair gelişimleri buradan inceleyebilirsiniz.

gebelikte 20. hafta bebek görüntüsü
gebelikte 20. hafta bebek görüntüsü

Artık hamileliğinizin 5. ayındasınız ve aslında bu aylar keyif sürmeniz gereken haftalar diyebilirim. Bebeğiniz artık her şeyin farkında. Her sesi algılayabiliyor, dışarıdaki dünyaya adapte olmaya çalışıyor. Bebeğinizin vücudunun tamamını ince tüyler saracak aynı zamanda saçları çıkmaya başlayacaktır. Bu saçlar kısa ve doğumdan sonra dökülecek yerine daha açık ve daha kalıcı saçlar çıkacaktır. Bu hafta kız bebeklerde rahim oluşmaya başlar. Hıçkırıkları artan bebeğiniz sık sık sizi rahatsız edebilir. Rahminiz artık büyüdü ve normal boyutunun 3 katına çıktı diyebiliriz. Ama buna rağmen bebeğiniz avuç içinize sığacak kadar büyüdü. Tabii ki bu boyut dediğimiz gibi son haftalarda atağa geçecektir. Bu haftalarda bebeğinizin boy uzaması yavaşlayarak devam ederken ağırlığı atağa geçecektir.

bebeginizle bol bol konusup güzel müzikler dinletebilirsiniz
bebeginizle bol bol konusup güzel müzikler dinletebilirsiniz

Büyüyen rahminiz dolayısı ile büyüyen karnınız gerilerek çatlaklara hatta kaşıntılara sebebiyet verecektir. Özellikle ikiz gebelik geçiren anne adaylarında çatlaklar çok daha önceki haftalar bile başlayabilir. İster istemez hormon artışları normal gebeliklere göre iki katı olacağı için kaşıntılar, sıkıntılar dahi iki katı olabilir. Kaşıntılar konusunda cilt nemlendiricileri yardımcınız olabilir. Hamileliğinizin ilerleyen haftalarında oluşabilecek bel ağrılarına karşı çok ayakta kalmamaya dikkat etmelisiniz. Fazla ayakta kalmak aynı zamanda varislere de sebep olabilmektedir. Bir sonraki yazımız olan gebelikte 21. hafta ile merak ettikleriniz burada.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares