gebelik

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur Hamileliğiniz Kabus Olmasın

Hamilelikte Kaşıntı– Ahh bu gebelik kaşıntıları.. Çok fazla yaşadığımdan en iyi bilenlerden biriyimdir sanırım. Gebeliğin size yaşattığı şeyler bazen hiç hayatınızda yaşamamış olduğunuz şeyler bile olsa çok ağır gelebiliyor. İşte bunlardan biri de kaşıntı. Kaşıntı bir baktınız bir günde kabusunuz olabilir. Gebelikte ne kadar da sık yaşanılan bir durum olsa da bunun ortaya çıktığı noktalar bulunmaktadır.

Gebelikte kaşıntıya aman dikkat diyorum hanımlar. İkiz gebeliğimde çoğu gebelik sıkıntısını iki kat yaşadığım doğrudur ama bu bir gece başlayan beni mahveden kaşıntının haddi hesabı yoktu. Gebeliğim güzel giderken birden böyle bir durumla karşılaşmam hayrı alamet değildi. Kaşıntı beni uyutmaz olmuştu o kadar tatlı kaşınıyordu ki özellikle ayaklar bacaklar kollarımı kaşımaktan kendimi alamıyordum. Doktoruma dediğim zaman bu normal dedi ve bir kaşıntıya karşı krem verdi. Ne kadar kullandıysam geçmedi ve o günden sonra hemen doktorumu değiştirdim. İyi de değiştirmişim ki gebelik kolastazı yaşıyordum. Kaşınmaktan uyumak bile haram olmuştu bana ki bunun gebelik kolastazından kaynaklandığını anladım. Gebelik kolastazı genelde hamileliğin 30. haftasından sonra başlayabilir tek belirtisi kaşıntıdır ve bu durum karaciğerde safra atılmasının engellenmesi ya da yavaşlaması ile ortaya çıkan bir durumdur. İyi bir şekilde gebelik takip edilirse sorun teşkil etmiyor ama nefes darlığı ve ciddi sorunlara yol açabilen bir durum. Hanımlar bu konuda doktorunuzu da seçmek önemli. Özellikle benim gibi çoğul gebelik yaşayanlar ya da daha önceki gebeliklerinde bu tür riskli gebelik yaşayanlar doktorunu iyi tercih etmeliler. Bir kaşıntı kremi ile gönderen doktoruma devam etmediğim için şuan dua ediyorum.

Hamilelikte kaşıntı dediğim gibi gebelik kolastazı yani karaciğer yetmezliği yani karaciğer enzimlerinin yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan durumdur. Geceleri uykunuz bölünür kaşınmaktan o derece diyebilirim. Tatlı tatlı kaşınırken bir bakmışsınız artık kanatma derecesine kadar gelmişsiniz. Gebelik kolastazı merak etmeyin doğumdan sonra ortadan kalkan bir durumdur. Doğumdan sonra kontrole gittiğimde tahlillerim düzene girmiş zaten kaşıntı filan da doğumda hemen yok olmuştu. Tabii gebelik kolastazından ayrı olarak kaşıntı ufak bir gebelik kaşıntısı da olabilir. Bu çoğu gebelikte olabilen masum kaşıntılardır. Hormonların yükselmesine bağlı olarak gelişir. Gebelikte bazen de bölgesel bir kaşıntı meydana gelebilir örneğin karın bölgesi çatlakların çok meydana geldiği kısımlar gibi. Kaşıntı yaşayan hamile anne adaylarına ılık duş alıp öyle yatmalarını tavsiye edebilirim. Bu kaşıntılar bir alerjik durumdan da kaynaklanabilir doktorunuzun doğru tespit etmesi halinde ona göre de tedavi yöntemi uygulayacaktır.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares