Gebeliğin 7. Haftasında Sizi Neler Bekliyor?

Yavaş yavaş ilerleyen hamileliğiniz hızla büyüyen bebeğinizin gelişimleri ile 7. haftaya gelmiş bulunuyoruz. Siz belki birkaç belirti yaşıyorsunuz ama bebeğiniz içeride neler yapıyor bilmiyorsunuz belki de. Eğer siz de merak ediyorsanız 7. hafta değişimleri ve gelişimlerini hep birlikte inceleyelim. Bundan önceki yazımız 6. Hafta gelişimleri için buradan ulaşabilirsiniz.

gebeliğin 6. haftasında iştah artmaya başlar
gebeliğin 6. haftasında iştah artmaya başlar

Miniğiniz artık bir pirinç tanesi kadar ama o kadar hızlı gelişiyor ki hafta hafta takip etmekte bile zorlanıyorsunuz onu. Bir pirinç tanesi kadar dedik yani 7-8 mm kadar boyuta ulaşmış durumda. Bebeğinizin kol bacak ayak uzuvları gelişmeye devam ederken henüz gelişimi tamamlanmamıştır. Beyin, omurga, göz, barsak, böbrek karaciğer gibi organlar gelişmeye devam eder. Gözler artık yanlardan öne doğru hareket etmeye başlar ve göz kapakları oluşmuştur. Bebeğin genital bölgesi belirginleşmiştir fakat henüz kız erkek ayırımı yapmak çok erkendir. Bebeğin apandisi, insülin hormonu üreten pankreas gelişmiştir. Kemik ve kas yapısı gelişmeye devam eder. Bu hafta bebeğiniz epey gelişim göstermiş oluyor böylece. Hatta sonraki haftalar gelişimlerine hızla devam ederken iki katı kadar büyümeye devam edecek. Peki sizde neler değişti ne gibi belirtiler var bakalım.

gebeliğin 6. haftasında baş ağrıları görülebilir
gebeliğin 6. haftasında baş ağrıları görülebilir

Siz de bu hafta da mide bulantıları devam edebilir. Henüz dış görünümünüzde değişim yoksa da bazı kıyafetlerinizi giymekte zorlanabilirsiniz. Eşiniz siz de oluşan ufak değişiklikleri fark edecektir. Hamileliğiniz ilerledikçe vücudunuzun ihtiyacı olan besinlere karşı istek duyabilirsiniz. Buna iştah arması yani aşerme denir ki hemen hemen her hamile kadın bu durumu yaşar. Hamilelik ilerledikçe demir eksikliği ortaya çıkabilir. Bunu önlemek için kırmızı et yemelisiniz. Yine en az haftada 1 kez balık tüketmelisiniz. Kalsiyum ihtiyacınızda artacağı için süt, yoğurt gibi besinleri günlük tüketmeye özen göstermelisiniz. Bu haftalarda anne adayında baş ağrıları oluşabilir. Genel olarak bu baş ağrıları ileri ki haftalarda geçici olabilmektedir. Baş ağrılarının nedeni hamileliğin bu safhalarında daha fazla kan üretiminde bulunmasıdır. Bunu azaltmak için doktorunuzun önerdiği ağrı kesiciden yardım alabilir yine serin karanlık sessiz bir ortamda uzanarak baş ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Yine yorgunluk hat safhada olup hayattan zevk almama durumu oluşabilir. Böyle durumda mutlaka dinlenmelisiniz. Göğüslerde şişkinlik, ağrı renk değişimi artmaya başlar. Midenizi asla boş bırakmamalı sık sık az az beslenmelisiniz. Bu mide bulantılarının da önüne geçecektir.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares