Gebeliğin 6. Haftasında Yaşananlar

Gebeliğiniz yavaş yavaş ilerlerken vücudunuzda da değişimler yaşanmakta. Artık belirtileri tam anlamıyla hissedebilirsiniz. Bebeğiniz de hızla gelişmekte yavaş yavaş büyümektedir. Sizinle beraber o da hafta hafta gelişimler yaşamaktadır. Kalp atımları daha belirginleşen bebeğiniz yavaş yavaş büyürken bir mısır çekirdeği kadar boya ulaştı. Bebek bu denli hızlı bir biçimde gelişim gösterirken annede yaşanan değişimler nelerdir onlara da ayrıntılı bakalım.

bebeğin kalp atışı 6. haftada net bir şekilde duyulur
bebeğin kalp atışı 6. haftada net bir şekilde duyulur

Bebeğinizin organları gelişirken vücut hatları da ortaya çıkmaya başlamıştır. Tam olarak el kol bacaklar görünmese de şekillenmeye başlamıştır. İlk oluşan dolaşım sistemi artık kan pompalamaya başlar. İlk kalp kasılmaları da başlayan bebeğin artık ultrasonda net kalp atışları duyulur. Bebeğiniz bu haftada 100-140 arası kalp atım ritmine sahiptir. Henüz bebeğin kilosundan bahsedilemez bu haftada. Boyu da 4-6 mm kadardır. Bebeğin yine çene gözler kulaklar ağız boşluğu oluşmaya başlamıştır. Bebeğinizin hareketlerini henüz hissetmeseniz bile bebeğinizin artık sinir sistemi geliştiği için artık refleksleri açılmıştır. Ama anneler bu hareketleri hissetmezler. Genel olarak 20. haftalarda ilk hareketler hissedilmeye başlanır. Ama tecrübeli annelerin 13. haftalarda da bebeğinin hareketlerini hissedebildiklerini biliyoruz. Annedeki değişimlere gelecek olursak; anne yoğun bir şekilde bulantıları yaşamaya devam ederken mide yanma şikayetleri bu haftada yoğun olarak hissedilir. Mide yanmasını azaltmanız için yemekten hemen sonra uzanmamalı, yiyecekler içinde acı baharat tercih etmemelisiniz. Yine her gün düzenli yoğurt yemek mide yanma şikayetinizin önüne geçecektir. Bir önceki yazımızda 5. haftada neler değişir konusunda da ilk erken belirtilerin bu zamanlar yaşanabileceğini söylemiştik. Bu haftada bazı anne adayların kilo aldığı gözlemlenirken bazı anneler hiç kilo artışı yaşamazlar bu da sabah yaşanan bulantı ve mide sorunlarından kaynaklanır. Yine hafif karın ağrısı ve krampları yaşayabilmeniz olası. Göğüslerde hassasiyet, renk değişimi, şişkinlik bu haftanın belirtilerinden.

gebeliğin 6. haftasında mide yanması yaşanabilir
gebeliğin 6. haftasında mide yanması yaşanabilir

Kabızlık sorunu hamilelerin en çok yakındığı durumdur. Bunu en aza indirmek için bol su içmek, lifli gıda ( yulaf, taze fasulye, bezelye, brokoli, arpa, enginar, armut, mercimek, kepekli ekmek, bulgur, avakado gibi) yiyecekler tüketmeye özen göstermelisiniz. Düzenli beslenmeye özen göstermeli uyku düzeninize dikkat etmelisiniz. Gerektiği ölçüde egzersiz yapmak hamilelik boyunca rahat etmenizi sağlayacaktır.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares