Adetim gecikti hamile olduğumu nasıl anlarım

Hamilelikte kasıklarınız ağrıyabilir
Hamilelikte kasıklarınız ağrıyabilir

Adetim gecikti hamile olduğumu nasıl anlarım?

İlk hafta gebelik belirtileri konusunda sizlere erken evre hamileliğin belirtilerinden bahsetmiştik. Evli bayanların belki de en çok araştırma yaptığı konulardan biridir. Adetim gecikti hamile miyim? Gebelik belirtileri nelerdir? Adet gecikmesi neden olur? Daha birçok bu tip sorular akıllarımızda yer almaktadır. Adet gecikmesi olayını şöyle açıklarsak normal seyirde düzenli bir adet gören bayanlar adet gecikmesi durumunda ilk şüphe duyacağı durum hamilelik olmalıdır. Hamilelikle birlikte yükselen ve değişen hormonlarımız ve vücudumuz değişik tepkilerle karşılaşacaktır.

Acaba hamilemiyim nasıl anlarım
Acaba hamilemiyim nasıl anlarım

Adet gecikmesi tabii hamilelikte ilk belirtidir. Kesin sonuç vermese bile yine de adet gecikmesinden ilk şüphe duyduğumuz durum hamilelik olacaktır. Tabii bunun yaninda bazı özel durumlarda da adet gecikmesi yaşanabilir. Adet gecikmesinin hamilelik olup olmadığının kesin yanıtı kan testidir. Piyasada yer alan idrar testleri kan testleri kadar kesin sonuç vermeyeceğini hatırlatmak isteriz. Mutlaka bir hastanede kan içinde aranan beta hcg hormonuna baktırmanız gerekmektedir. Birkaç gün ya da bir haftaya kadar uzayan gecikmeler normal görülebileceğini belirtmek isterim. Daha fazla uzayan adet gecikmelerinde mutlaka doktora başvurmak gerektiğini unutmamalısınız. Bu adet gecikmelerine sebep olan durumlar psikolojik sebepler, stres sıkıntı, polikistik over sendromu denilen durum hamile olmayan, kilolu, tüylenmenin çok olduğu bayanlarda da görülebilir.

Sizlere verdiğimiz bilgiler ışığında biraz da olsa kafanızdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz. Adet gecikmesine bağlı hamilelik ya da başka özel durumlarda mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

 

 

 

 

Shares

2 thoughts on “Adetim gecikti hamile olduğumu nasıl anlarım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares