Gebeliğin 4. Haftasında Bebekte Ve Annedeki Değişimler

Gebeliğin 1.-2. ve 3. haftasını sizlere bir önceki yazılarımızda anlattık. Gebeliğin söz konusu olmadığı 1.-2 ve 3. haftalardan farklı olarak 4. haftada artık bir gebelikten bahsedilebilir. 3. Haftada rahime yol alan embriyo artık rahime yerleşmiştir. Artık anne adayı yavaş yavaş belirtiler ile miniğinin orada olduğunu hissedebilecek. Erken gebelik belirtileri de işte tam bu haftalarda başlayabilir. İlk olarak adet gecikmesi size şüphe uyandıracak bununla birlikte sabah bulantıları, kusmalar buna eşlik edebilir. Yine sık idrara çıkma, kasıklarda batma, ağrı, baş ağrısı, kokulara karşı hassasiyet gibi bazı belirtileri hissedebilirsiniz. Bazen de belirtileri ilk zamanlar hissedebilmeniz olanaksızdır. Bazen bu belirtiler 6-7 haftalarda başlar bazen hiç hissetmeyebilirsiniz. 4 haftalık bir bebek ultrason ile görülemeyecek kadar küçük, boyu 1 mm kadardır. Kalp atışları da bu haftalarda henüz duyulmaz. Yine bebeğin eşi denilen plasenta gelişmeye başlar ileride bebeğin beslenmesi buradan sağlanacaktır.

gebelikte 4 hafta bebek görünümü
gebelikte 4 hafta bebek görünümü

İnanılmaz bir durum olan hamilelikle birlikte bebeğin gelişimi hafta hafta değişim gösterecektir. Siz de bu gelişim ve değişime yakından tanık olacaksınız. 4. Hafta denilen sürede adetiniz muhtemelen geçmiştir. Yani son adet tarihinizin başlangıcından sayacak olursanız 4 hafta sonrası yeni adet tarihinizin başlangıcı olacaktır ve eğer gecikme yaşıyorsanız kanda beta hcg yaptırabilirsiniz. Beta hcg testi adetiniz gecikmeden birkaç gün önce bile kesin sonuç verebilir. Evde idrar testini uygulamak için adetin geçmesini beklemenizde fayda var. Çünkü beta hcg hormonu yani hamilelik hormonu ilk zamanlar idrara geçmeyebilir. Döllenmeden kısa süre sonra kana karışır daha ileri ki zamanlarda idrara karışacaktır. Bu yüzden yanıltıcı sonuçlar alabilirsiniz. Bazı idrar testlerinde ikinci çizgiyi silik görenler çok ikilemde kalırlar ve bu kafa karışıklığına sebep olur. Böyle bir durum negatif sayılıp tekrardan testi yenilemelisiniz. İkinci çizginin de ilki gibi belirgin şekilde çıkması pozitif sonuç verir. Böyle bir sonuç alanlar kliniklerde mutlaka beta hcg testi ile sonucu doğrulamalılar.

4. haftada gebelik testi yapabilirsiniz
4. haftada gebelik testi yapabilirsiniz

4. Hafta bebek artık rahimde olduğunu söylemiştik. Artık resmen hamilesiniz. Kendinize dikkat etmeli, zararlı alışkanlıklardan kaçınmalı. Doktorunuzun verdiği vitaminleri zamanında alarak daha düzenli bir hayat sürmelisiniz.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares