Gebeliğin 3. Haftasında Neler Yaşanır?

İşte 3. hafta dediğimiz dönemde döllenen yumurta artık tüplerden çıkıp rahme doğru yol almaya başlayacaktır. Bu evrede bu hafta yolculuk haftasıdır diyebiliriz. Aslında 4. hafta gebelik oluşmaya başladığı için 1-2 ve 3. haftalarda henüz gebelikten bahsedilemez. Bu durumda vücudunuz yine hızlı çalışmalar içindedir ama anne adayı normal yaşamına devam ederken aslında aklında hamilelikten başka bir çok şey vardır. Şöyle bir örnek vermek gerekirse ocakta adet olan bir kadın beklenen adet tarihi şubat aynı gündür. Şubatta adet olmaz hamile kalmışsa buna 4 haftalık gebe denir. Çünkü gebelik son görülen adet tarihinin ilk günü kabul edilir.

döllenmenin oluşumu şematik
döllenmenin oluşumu şematik

Biliyorsunuz ki hamile kalmak için yumurtlama dönemi çok önemli demiştik. Yumurtlama bir anda olan bir durum olabileceği gibi bir kadın yumurtası 24 saat canlı kalabilir. Sperm hücresi de 72 saat yani 3 gün canlı kalabilmekte. Bu demek oluyor ki yumurtlamadan önceki gün ve sonraki gün olmak üzere 3 gün sizin hamile kalma olasılığınızın çok yüksek olduğunu göstermekte. Bu da demek oluyor ki adet döngüsü hesaplamayı çok iyi yapmanız gerektiğini gösteriyor. İşte 3. hafta dediğimiz bu hafta daha güçlü ve cesaretli bir sperm hücresi yumurta hücresine girer ve onu döller. Aslında bu dönemde yumurtanın etrafını yüzlerce sperm hücresi saracaktır.Ama dediğimiz gibi sadece bir tanesi bu savaşı kazanan olacaktır. Bu dölleme sonucu artık döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesine beyin tarafından karar verilmiştir. Artık bu embriyo diyebileceğimiz miniğin 3. haftada yola çıkma zamanı geldi. Nihayetinde bu benzersiz yolculuğa annenin de katılma zamanı 4. haftada belli olacak.

hamileliğin 3. haftasında neler oluyor
hamileliğin 3. haftasında neler oluyor

Annede henüz bir değişiklik görünmezken önümüzdeki haftalarda belirtiler hissedilmeye başlanacaktır. Daha henüz anne adayı hamilelik ya da olanlardan haberdar değildir. Yine de her ihtimale karşı anne adayı özellikle de bebek düşünüyorsa daha dikkatli olmasında fayda var. 4. haftada artık erken gebelik belirtileri yaşayabileceğiniz gibi adetinizin gecikmesi ile kanda beta hcg testi yaptırarak hamilelik olup olmadığını resmileştirebilirsiniz. Evde kendiniz de idrar testleri ile bunu öğrenebilirsiniz ama bunun için mutlaka adetin gecikmesini beklemelisiniz.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares