Aşılama Yaptıranlarda Gebelik Belirtileri Nelerdir

Kadınların hayattaki yaşadıkları en mucize olay belki de gebeliktir. 9 ay 10 gün karnınızda bir canlı taşımak onu doğurup kucağınıza verdiklerinde dünyanın en mutlu kadını yapmaya yetecektir sizi. Tabii hayat her zaman bize istediğimiz şeyleri sunmayabilir. Doğal yoldan hamilelik yaşayamayabilirsiniz. Tıp artık o kadar ilerledi ki, çiftlere üreme konusunda çok alternatifler sunmakta bebek isteyenlere bu imkanı vermektedir. Bunlardan biri olan aşılama hakkında kısa bilgi ardından en çok merak edilen konulardan olan aşılama sonrası gebelik belirtileri nelerdir onlara değinmeye çalışacağız.

aşılama yöntemi uygulanışı
aşılama yöntemi uygulanışı

Bir bebeğe sahip olmak uzun ve zorlu bir süreç olabilir kendinize moral vermeli ve hep umutvar olmalısınız. Karamsarlığa kapılmak, sizi hem üzer hem de olumsuz sonuçlar almaya itebilir. Allah’a dilimizle inandığımızı söylememiz kadar kalpten de onun yoktan varedeceğine inanıp kendimizi önce Allah’a sonra doktorların güvenilir kollarına emanet etmeliyiz. Dediğim gibi tıp alanında ilerlemeler yüksek başarılar almayı hızlandırmış bu sayede artık çocuk sahibi olan anne baba adaylarının oranları da yükselmiştir.

sperm hücrelerinin yumurtaya doğru ilerlemesi
sperm hücrelerinin yumurtaya doğru ilerlemesi

Aşılama hakkında bilgi vermek gerekirse; tüp bebek tedavisi ile karıştırılmamalıdır. Aşılama yöntemi aslında tüp bebek tedavisinin bir önceki evresidir. Aslında adından da anlaşılacağı gibi aşı ile enjekte edilerek sperm ve yumurta dölleme işlemidir. Bu 1 ya a 2 yıl doğal yolla hamile kalmayı denemiş fakat başaramamış olanlara uygulanabilen bir yöntemdir. Zor bir işlem mi diye soracak olursanız. Aslında tüp bebek tedavisine göre kolay ve hızlı bir süreçtir. Eşinizin spermi alınıp ayrıştırıldıktan sonra size uygun pozisyonda ( jinekolojik muayene pozisyonu) aşı ile sperm hücrelerinin yumurtalıklara salınım işlemidir. Tabii bu işlem gerçekleştirilmeden önce kadının da yumurtlama işleminde olması gerekmektedir. Birkaç dakika süren bu işlem sonucunda hemen ayağa kalkıp günlük işlerinize dönebiliyorsunuz da.

aşılama sonrası gebelik testi
aşılama sonrası gebelik testi

Peki ya bekleme süreci? Bekleme süreci aslında anne ve baba adayı için en zorudur. Tutacak mı tutmayacak mı? Aşılama sonrası belirtiler büyük merak konusu olmuştur. Sizlere çok merak ettiğiniz aşılama sonrası erken gebelik belirtileri hakkında da bilgi vermek isterim. Aşılama sonrası genel olarak bir ağrı duymayabilirsiniz. Bazı kadınlarda da kasıklarda hafif ağrılar görülebilir. Sarı ya da açık renklerde akıntı oluşabilir. Akıntı haricinde bir kanama görülüyorsa ve 1 gün süren bir kanama ise korkulacak bir durum yoktur ama 3 günden fazla süren kanamalarda doktora mutlaka başvurmanız gerekmektedir. Mide bulantısı, baş dönmesi, halsizlik yorgunluk, uyku hali, baş ağrısı dahi görülebilir. Aşılama sonrası 3. haftada filan bu belirtilerin tamamı ya da bazıları görülebilir. Aynı zamanda aşılama sonrası gebelik 14-15 gün sonrasında belli olur. Bunu idrar testi ya da kan testi yaparak hamilelik var mı yok mu öğrenebilirsiniz. Tabii her zaman dediğimiz gibi idrar testleri yanıltıcı olabiliyor.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares