Gebelik Belirtileri

İmplantasyon (Yerleşme Kanaması) Nedir?

Hamile kalmak isteyenler, kafasında birçok soru olan kadınlar, erken gebelik belirtilerinden önemli ve ilk belirtiler arasında yer alan halk arasında yerleşme kanaması, üstüne görme olan implantasyon kanamasına dair bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Peki yerleşme kanaması nedir ne zaman görülebilir?

yerleşme kanaması oluşumu
yerleşme kanaması oluşumu

İmplantasyon yerleşme kanaması gebeliğin ilk görünen belirtilerinden biridir. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşirken oluşturduğu leke şeklinde pembe ya da kahve renkte oluşabilecek kısa süreli bir kanamadır. Bu kanama yerleşme kanaması mı adet kanaması mı çok ikilemde kalınan durumlardan biridir. Bazı kadınlar bu kanamayı adet başlangıcı sayabildiği gibi gebelikten şüphelenenler için de düşük kanaması endişesi oluşturmaktadır. Yerleşme kanaması genellikle birkaç sürebilir ve zaman olarak adetten bir hafta öncesi ya da adet başlangıç zamanında olabilir. Onun için bazı kadınlar hamilelik bekleyenler özellikle adet oldum sanıp hayal kırıklığı yaşayabilirler. Adet kanaması ve yerleşme kanaması arasındaki en belirgin fark kanamanın yoğunlu ve rengi size hangi tür kanama olabileceğinin işaretini verecektir. Bu şekil kanamanın olağan olabileceğini hatırlatarak yine birkaç gün bekleyip test yapmanızı önerebilirim. Bu kanama bir sorun olarak görülmez genelde dediğimiz gibi döllenen yumurta rahim duvarına yerleşirken oluşan bir kanama oluşumudur. Yine her durum söz konusu olabileceğinden doktorunuza başvurmanızda fayda olacağını belirtmek isteriz.

yerleşme kanaması adet kanamasından farklı mıdır
yerleşme kanaması adet kanamasından farklı mıdır

Genellikle döllenmeden 10 gün sonra gerçekleşebilen yerleşme kanamasında kanamanın çok yoğun olması, ağrı hissetmeniz, 24 saatten fazla süren kanamalar dikkate alınması gerekir. Yine implantasyon kanaması ile birlikte kramplar da görülebilir. Bu oluşan kanamaların hepsi yerleşme kanaması dışında sebeplerden de kaynaklanabileceği unutulmamalıdır. Bunlar düşük tehlikesi, hamileliğin ilk zamanlarında cinsel ilişki sırasında oluşabilecek vajinal kanamalar, dış gebelik kanamalara sebep olabilir. Yine kanamadan şüphe duyanlar için erken gebelik belirtilerini buradan inceleyebilirler. Bu belirtiler dışında tabii ki mutlaka kesin sonuç için kanda beta hgc hormonuna baktırmalısınız ki hamilelik var mı yok mu içiniz rahat etsin.

Bu bilgiler ışığında yine sorularınız şikayetleriniz olduğunda bize yazabilirsiniz. Onun dışında bu gibi durumlarda en doğru çözümün doktora başvurmak olduğunu unutmayın.

 

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares