Doğumun Başladığını Gösteren Belirtiler

Doğumun başladığını gösteren belirtiler belki de hamile anne adaylarının çok merak ettiği konulardan biridir. Özellikle doğuma yaklaştıkça anne adayındaki endişeler artmaya başlar ne olacağını ne biteceğini kestiremezsiniz hele ki ilk doğumunuz olacak ise. Daha önce doğum yapmış hamile kadınlar en azından duruma hakim olup belirtilerden neler olabileceğini anlayabilirler. Ama bu ilk kez anne olacaklar için endişe verici bir durumdur ki ilk kez yaşanan bir durum ve hiç bir bilginiz yok ise endişeli ve korkular yaşamanız olağandır. Ama şu da var ki eğer ilk gebeliğinde çok endişe yaşayıp doğum hakkında korkuları olanlar neden ikinci hatta üçüncü çocuğu istesin ki. Bu o kadar güzel bir olay ki bir kadının belki de hayatında en güzel şeydir bebek sahibi olmak. Eğer yeni hamile olacağınızı öğrendiyseniz bu bence başınıza gelen en güzel şey olacak ve endişe duyacağınız hiç bir durum olmamalı. Ufak ta olsa endişe ve korkulara sahipseniz biz buradayız ve doğuma ilişkin belirtileri sizlere anlatmak istiyoruz ki siz de buna göre hazırlıklı olursanız daha içiniz rahat olacağına inanıyorum.

dogumun basladigini gösteren belirtiler
dogumun basladigini gösteren belirtiler

Yeni hamile okuyucularımız için hafta hafta gebelik yazımızı inceleyerek hafta hafta bebeğinizde ve sizde gelişen durumları okuyabilir duruma hakim olabilirsiniz. Yine hamileliğinizi henüz öğrenmediniz ve en erken gebelik belirtilerini merak ediyorsanız konumuzu inceleyebilirsiniz. Şimdi gelelim doğumun başladığını nasıl anlarsınız? Ne gibi belirtiler doğuma yaklaştığınızı gösterir? En bilinenler aslında sancılar, kanama ya da su gelmesidir. Anne adayının son zamanlarda karnının kasılması sıklaşabilir bunun yalancı kasılma yani braxton hicks olduğunu söyleyebiliriz. Bu yalancı kasılmalar doğumun başladığını göstermez. Asıl olan doğum sancıları düzenli ve sık aralıklı olmalıdır. Aynı zamanda çok şiddetli olan bu kasılmaları takip etmelisiniz ki eğer gerçek doğum sancısı ise 10-20 dakika aralıklarla sık düzenli gelmesi gerekir. 2-3 saatte bir sancılar yaşıyorsanız bu gerçek doğum sancıları sayılmaz. Bu sancılar yaşanırken karnınıza dokunduğunuzda taşlaşmış gibi hissedersiniz ki bu da gerçek doğum belirtilerindendir. Yine eskisine nazaran daha çok bel ve sırt ağrıları hissedersiniz. Bu arada artık son haftalarınızda sıklıkla doktor kontrollerinde bulunmanız gerekmektedir ki yine 34-35. haftadan itibaren her hafta nts cihazına gireceksiniz. Bu cihaz sizin kasılmalarınızı ve bebeğinizin kalp atışlarını dinleyecektir. Bu da doğumun ne kadar yaklaştığını gösterecektir size.

dogumun basladigini nasil anlarsiniz
dogumun basladigini nasil anlarsiniz

Artık doğuma yaklaşırken lekelenme tarzı kanamalar yaşayabilirsiniz ki bu kanamaya doğum nişanı denir ve aynı zamanda bu lekelenmeler rahim ağzının açılmasının başladığını, doğuma hazırlık yapıldığını gösterir. Kanamanın derecesi ne olursa olsun mutlaka ve mutlaka doktora başvurulması gereken bir durumdur. Yine su gelmesi doğum belirtileri arasındadır. Bu durumda da yine doktora başvurulması gerekir. Bazı durumlarda da sancı kasılma olmadan bile su gelebilir bu durum erken doğum tehlikesini oluşturabilir. Akıntı ve su gelmesi durumunu karıştırmayın ki akıntı her kadında olabilen koyu yapışkan tarzdadır, su gelmesi ise akıntıya göre daha akışkan ve bacaktan sızacak miktardadır.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares