Hamilelikte Kanama Gelmesi Normal mi?

Hamilelikte yaşanan kanamalar adet kanamasından farklı, oldukça can sıkıcı ve anne adayını korkutan kanamalardır ve bence mutlaka doktora görünülmesi gerekmektedir. İlk haftalar oldukça sık görülebilen bu kanamaların birkaç sebebi olabilir. Özellikle ilk 3 ay içinde yaşanan kanamalar düşük tehlikesini de beraberinde taşıdığı için yüksek önem göstermek gerekir ve nedeni mutlaka araştırılmalıdır.

gebelikte kanama
gebelikte kanama

Bu kanamalardan biri halk arasında da söylendiği gibi yerleşme kanamasıdır. Normal adet kanamasından daha açık renkli ya da kahverengi olarak görülebilir. 2-3 gün sürebilir. Bunun sebebi döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşirken oluşturduğu kanamadır. Bunun yanında düşük sebepli olabilen ya da dış gebeliğe kadar gidebilen kanamalar olabilir. Yine her halukarda kanamanın şiddeti ve süresi ne olursa olsun acilen doktora gidilmesinde fayda olduğunu tekrarlamak istiyorum. Bazı ufak kanamalar ilaç tedavisi ve yatak istirahatıyla geçebileceğini de belirtmek istiyorum. Böyle bir durumda doktorunuzun önerilerini dikkate alarak kendinize dikkat etmeli artık iki canlı olduğunuzu unutmamalısınız. Kanama tek gebelik yaşayanlarda da yaşanabilecek bir durum olabileceği gibi çoğul gebeliklerde daha sık rastlanan bir durumdur. Hamilelikten şüphelendiğiniz bir durum sezdiğiniz anda kendinize dikkat etmeli hamilelikten emin olmayana kadar ağır işler yapmamanızı öneririm. Bu kanamalar bazen ağrılı olabileceği gibi bazen de ağrı olmadan kendini gösterebilir.

hamilelikte kanama normalmi
hamilelikte kanama normalmi

Hamilelik ile ilgili tüm yararlı bilgileri sitemiz aracılığı ile elde edebilirsiniz. Hamilelik belirtileri, hamilelikte yaşanan durumlar ve daha fazlası kadın.net sitemizde sizlerle.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares