Aşılama Yöntemiyle Hamile Kalanlar Nelere Dikkat Etmeli

Aşılama yöntemi ile hamile kalanlar da aslında doğal yoldan hamile kalanlarla aynı şekilde takip edilir. Aşılamanın doğal yolla hamilelikten farkı yumurtalıkları hap ile istenilen olgunluğa getirip, çatlatma iğnesi ile çatlatıp, sperm hücrelerinin enjekte yolu ile yumurtalığa yollanması ve döllenmesine yardımcı olmaktır. Bu sebepledir ki aşılama yöntemi de doğal hamilelik gibi düşünülerek rutin kontrolleri yapılmalıdır. Tabii çoğul gebelik durumunda doktor kontrollerini sıklaştırmalısınız. Bu döllenme işleminden sonra doktor tavsiyesi ile progesteran ve jeller ile döllenen yumurtanın rahime tutunmasını kolaylaştırmak amaçlanmıştır. Peki aşılamadan sonra hamile olduğunuzu öğrendiniz ve bu durumda nelere dikkat etmelisiniz? Doğal yolla hamile kalanlar haricinde ekstra neler yapmalısınız?

aşılama ile hamile kalanların dikkat etmesi gerekenler
aşılama ile hamile kalanların dikkat etmesi gerekenler

Aşılama hemen sonrasında nelere dikkat etmek gerekiyor? Neleri yapmalı neleri yapmamalısınız? İş aşılama olunca bu biraz daha dikkat gerektirebilir. Nihayetinde tedavi sonucu hem maddi yönden ham manevi yönden çaba sarfetmiş bulunuyorsunuz.  Aşılama çok zahmet gerektirmeyen 5 dk lık bir işlem olup işlem sonrasında hemen gündelik yaşamınıza devam edebilirsiniz. Tabi anne adayının istirahat etmesi daha uygun olacaktır. Yine dikkat edilmesi önemli bir nokta da ilişkidir. Aşılama işleminin olduğu gün ve sonraki gün ilişki önerilmez. En çok sorulan sorulardan biri de aşılamadan sonra banyo olunabilir mi? Aynı gün banyo yapılması önerilmez sonraki günler rahatlıkla banyo yapılabilir. Peki ya aşılamadan kaç gün sonra hamilelik belli olur sorusu da sık karşılaşılan sorulardan burayı tıklayarak sorunuza yanıt bulabilirsiniz. Aşılama sonrası anne adayı çok yorucu ağır işlerden sakınmalı.

aşılama tedavi yöntemi ile hamile kalanlar
aşılama tedavi yöntemi ile hamile kalanlar

Hamileliğin pozitif çıkması sonucu da dikkat etmeniz gereken çok şey var. Aslında doğal yolla da oluşan hamilelik olsun tedavi yöntemi ile de hamilelik olsun her halukarda hamileliğin ilk döneminden son dönemine kadar dikkat edilmesi gereken durumlar vardır.Hamileliğin ilk zamanlarında doktorunuz kontrolleri sonucu bazı vitaminler kan ilaçları kullanmanızı isteyebilir. Sizlere yararlı olması açısından aşılama sonrası dikkat edilmesi gerekenleri dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Daha fazla gebelik konuları için kadin.net sayfamızı ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares