Doğuma Son İki Kala: 39. Hafta

Sabrettiniz sabrettiniz ve yolun sonuna geldiniz. 9 aylık zorlu süreç nihayet mutlu sonla sonuçlanacak. O tarif edilemez duyguyu bence her kadının yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Ne kadar zorlu bir yol olsa da onu kucağınızda gördüğünüz an işte dünyanın en mutlu insanı siz oluyorsunuz. Bebeğiniz artık doğum kanalından çıkmak için sabırsızlanıyor. Her an doğum gerçekleşebilir. Doğuma günler belki de saatler kala artık kendinize daha dikkat etmelisiniz. Doğumunuz eğer sezaryenle gerçekleşecek ise muhtemelen en az 1-2 yıl hamilelik düşünmeyebilirsiniz ki doktorların önerisi de bu yönde. Dilerseniz bir korunma yöntemi olan norlevo ertesi gün hapı ile ilgili bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Doğum sonrası ilk adet kanaması ne zaman olacağı konusunda yazımızı inceleyebilirsiniz.

39 haftalik anne adayi
39 haftalik anne adayi

Bu haftada artık bebeğinizin cildini kaplayan lanugo tüyleri tamamen yok olur. Nadiren de olsa bazı bebeklerin omuz sırt ve kulak üstlerinde bu tüylere rastlanabilmektedir. Artık hareket alanı kısıtlı olduğu için çok rahat tekmeler atamaz ama oynamalar devam etmektedir. Aslında size ne kadar doğum zor olarak gelse de bebeğinize de oradan çıkmak bir o kadar zor gelecek. Doğumda büyük enerji ve stres yaşayacak olan bebeğiniz aslında bunu kaldırabilecek kadar da gelişmiş ve büyümüş olacak. Doğumda plasentadan kurtulacak ve artık kendi vücut ısısını ayarlayabilecek, bağımsız şekilde yaşama tutunabilecek. Bebeğinizin cildindeki derinin alt katmanları gelişirken yepyeni pürüzsüz bir deri ile yenileniyor. Sizin bu hafta bazı sorunlarınız yok olsa da bu her şeyin geçtiği anlamına gelmiyor. Çünkü artık yürümekte zorluk çekiyor, sizi doğum heyecanı sarmış her an olur gözü ile bakarken bunun stresini yaşıyorsunuz. Özellikle banyo yaparken, merdiven inip çıkarken dikkatli olmanızda fayda var. Hep normal doğum için konuşuyoruz ama sezaryen için gün verilmişse aslında bebeğin gelme günü de kesin belli olarak kabul edilir.

39 haftalik dogan bebek
39 haftalik dogan bebek

Sezaryen doğum hangi anne adaylarına uygulanır? 

Önceden bir rahim ameliyatı geçirmiş ya da ilk doğumu sezaryen olarak yapmış olan kadınlar,

Çoğul gebelik yaşayan anne adaylarında, ( normal doğumda söz konusu olabilir fakat büyük çoğunluk sezaryen olarak doğum yapmaktadır)

Plasentanın (bebeğin eşi) rahim ağzını kapatmış olması bebeğin gelişini engeller,

Bebeğin ters duruşu (makat geliş) doğum pozisyonunu alamayan bebekler,

Bebeğin normalden iri olması (4000 ve üzeri kg olan bebekler,

Rahmin yeteri kadar açılamaması,

Doğum kanalının darlığı,

Kordon sarkması, yani bebeğin kordonunun suyun gelmesiyle birlikte doğum kanalından sarkmasıdır ve acil sezaryen gerektirir.

Anne adayı vajinasında ağır uçuk tarzı enfeksiyonun yer alması

Anne adayının kalp ve beyin damarları ile ciddi rahatsızlığı bulunuyorsa sezaryen doğum tercih edilir.

En çok merak edilen sezaryen türü olan epidural sezaryen hakkında merak ettikleriniz burada. Artık mutlu sona ulaştınız 40. hafta yazımızın içeriği için burayı inceleyebilirsiniz.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares