Norlevo Ertesi Gün Hapı Nedir? Kullanımı Nasıl Olur?

Günümüzde cinsel haya ile ilgili en çok merak edilen bilinmesi gereken korunma yöntemleri vardır. Bunlardan biri de ertesi gün haplarıdır. Ertesi gün hapları diye çok duyduğumuz haplardan biri olan norlevo ertesi gün hapı bilindik bir korunma hapıdır diyebiliriz. Genellikle korunmasız bir ilişki sonrası oluşabilecek bir gebeliği önleme amacı ile üretilmektedir. Bu hapı kullanmadan önce ya da kullananlarda genellikle birçok soru merak konusu olur. Bu ilacın yan etkileri var mıdır? Ne kadar güvenilir? Bilmeden hamile kaldığımda bebeğe zarar verir mi? Zaten hapı kullanmanıza rağmen hamile kalınma gibi bir durum olursa ilacın işe yaramadığı ve bir zararlı etkisi görülmediği istatistiklerde görülmüştür. Bu hapın ne zaman ve nasıl kullanılması gerektiğine dair bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

norlevo ertesi gün hapı
norlevo ertesi gün hapı

Norlevo ertesi gün hapı istenmeyen gebeliklerde, prezervatif yırtılmalarında ya da korumasız ilişkiler sonrası 72 saat içerisinde alınması korunma olasılığını yükseltecektir. Hatta ilk 24 saat içerisinde alınması bu olasılığı daha güçlü kılacaktır. İlaç ne kadar erken alınırsa hamile kalma olasılığınız da o kadar düşük olacaktır. Ama ertesi gün haplarının yüzde yüz net bir koruması mevcut değildir. Bunun sonucunda tedbir almanızda da fayda var. İlişkiden korunma yöntemlerini en doğru şekilde ayrıntılı jinekoloğunuzdan öğrenebilirsiniz. Genelde zamanında alınan norlevo hapının görevi daha gebelik oluşmadan bunu engellemektir. Doktorların bir tavsiyesi de ilacın daha etkili olması için östrojen ve progesteron hormonu ilaçları ile birlikte kullanılmasıdır.  Norlevo hapının ayda birden fazla kez kullanımı pek önerilmez. Kısır yapıcı bir etkisi olmaması ile birlikte bir kerede ya da 1 ay içinde birden fazla alınması durumunda ağır adet düzensizliklerine sebep olabilir. Yani 1 yılda en fazla iki kez bu ilacı alabilirsiniz. Daha fazlası önerilmez. Norlevo ertesi gün haplarının en çok merak edilen yönlerinden biri de yan etkileridir. Norlevo tehlikeli ve ağır bir haptır. En doğrusu doktor kontrolünde bu ilacı kullanmanız olacaktır. En bilinen ve görülen yan etkileri baş ağrısı ve migren olabilmektir. Yine ışığa karşı hassasiyet, karın ağrısı mide bulantısı yan etkileri arasında görülebilir. Norlevo yan etkilerinden deride döküntüler, dil ve dudaklarda şişlik, nefes almakta güçlük çekenler mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doğum kontrol hapları en etkili ve yüzde yüz koruma yöntemi olmadığı için diğer korunma yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

ertesi gün hapları ne kadar güvenilir
ertesi gün hapları ne kadar güvenilir

Yazımızda sizlere faydalı olması açısıdan norlevo ertesi gün hapını anlattık. Eğer ilacı kullanmanıza rağmen gebelikten şüphelendiğiniz bir durum varsa erken gebelik belirtilerini buradan inceleyebilirsiniz. Belirtiler haricinde daha kesin sonuç için beta hcg testi yaptırabilirsiniz.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares