Hamilelik En Erken Nasıl Anlaşılır

Hamile kalmak isteyen kadınların kafasında belli belirsiz birçok soru yer almaktadır. Hamileliğini en erken şekilde öğrenmek için kendinde birçok belirti arar. Hamile miyim? Değil miyim? Başım ağrıyo, midem bulanıyo, yorgunum çok halsizliğim var gibi daha birçok şikayetler aslında bir gebeliğin belirtileri olabilir. En erken şekilde öğrenebileceğiniz hamilelik belirtilerini sizlere sitemiz aracılığı ile bildireceğiz.

en erken hamilelik nasıl anlaşılır
en erken hamilelik nasıl anlaşılır

En erken hamilelik nasıl anlaşılır? En erken hamilelik belirtileri konumuzu inceleyerek ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Dedikten sonra hamilelik hangi hallerde en erken belli olur hep birlikte bakalım. Hamilelik hormonu hamileliğin ilk zamanlar idrara karışmaz hatta kanda bile belli olmayabilir. Bu yüzden kadınlar bu tip erken belirtilerde kendine yanıt ararlar. Her kadın kendini yakından tanır. Adet gecikmesi olabilir veya vucudunda olmayan bir değişikliğin var olması onu bu tür sorulara itebilir. Hamileliğin en belli başlı belirtisi adet gecikmesi diyebiliriz. Adetinizde birkaç gün dışında büyük bir oynama olduysa hamilelikten şüphelenmeniz doğal. Kadınlarda yumurtlama zamanının olduğunu progesteron hormonunun yükselmesi buna bağlı olarak vücut ısısının yükselmesi ile anlaşılabilir. Bununla beraber yorgunluk halsizlik uyku hali baş gösterir yumurtlama zamanında. Yani ayın ikinci yarısında bu hormon yükselmeye başlar döllenme olmaz ise adet kanaması ile hızla düşer.

Adet gecikmesi olmadan diğer belirtileri göremeyebilirsiniz. Onun için ilk belirgin belirti adet gecikmesidir. Onun yanında mide bulantısı baş dönmesi belki kusma, göğüslerde hassasiyet ve renk değişimi, kasıklarda ağrı şişlik hamileliğin nişanelerindendir. Yine idrara sık çıkmaya başlama (gece uykudan uyandıracak kadar), kokulara hassasiyet ilk belirtiler olabilir. Yine de bu belirtilerden hiçbirini 4-5 haftaya kadar göremeyebilirsiniz de. Dediğimiz gibi bu belirtiler, idrar ya da kan testi ile doğrulanan hamilelik ultrasyon muayenesinde kese görülene kadar bile tam bir kesinlik belirtmez. Yani tahlillerde çıkan pozitif değerler dış gebelik ya da herhangi bir hastalık belirtisinde de bulunabilir. Bunun için 5 haftalık bir gebelik ultrasyon muayenesi ile kesinleşip anlaşılacak bir durumdur. Bu belirtiler ilk aylar görülüp sonraları biterken bazı anne adayları 9 ay boyunca belirtileri devamlı görebilirler.

hamilelik belirtileri nelerdir
hamilelik belirtileri nelerdir

Doğal yollarla hamile kalan kadınlar en azından kendini bildiği için adet gecikmesinden bile şüphe duyabilir. Tedavi yolu ile aşılama ya da tüp bebek tedavisi ile hamile kalmak isteyenler aşılama ya da transferden 14-15 gün sonra test yaparak sonucu öğrenebilirler.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares