Adet Dönemi Hesaplama Nasıl Yapılır

Adet döngüsü kişiden kişiye değişen bir olgu olduğu gibi genelde 28 günde bir kimisi 21 kimisi de 35 günde bir adet görmektedir. Adet döngüsünün düzenli görülmesi demek çok önemli olup bu vücudun sağlıklı çalıştığına işarettir. Adet dönemi hesaplaması hakkında sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz. Hem bekar bayanların hem evli bayanların ihtiyacı olan bu hesaplama aslında çok kolaydır.

adet dönemi hesaplarken takvimli not defteri kullanabilirsiniz
adet dönemi hesaplarken takvimli not defteri kullanabilirsiniz

Adet döngüsü hakkında kendinize küçük tarihli bir not defteri almanız çok uygun olacaktır. Düzenli bile adet görüyorsanız tarihler insanın aklında kalamayacak bir bilgi olduğu için adet başlangıç tarihinizi işaretleyerek anlayacağınız şekilde notlar alarak adet döneminizi kolayca kayıt altına alabilirsiniz. Hatta artık akıllı telefonlar bile size bu konuda yardımcı olabilir. Ayrıca bir not defteri kullanmanıza da gerek kalmayacaktır. Kayıt altına aldığınız adet başlangıç tarihleri arasında kalan gün sayısını topladığınızda bu sizin kaç günde bir adet olduğunuzu gösteren sayı olacaktır. Yine evli ve çocuk isteyen bayanlar için adet düzeni çok önemlidir. Adet başlamadan 14 -15 gün kadar önce ovulasyon dediğimiz yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlama takibi hamilelik isteyen hanımlar için önemlilik arz eder. Örnek verecek olursak 28 günde bir adet olan kadının 14. gün yumurtlaması gerçekleşir. Yine 30 günde bir adet gören bayanın adet başlangıcından sayarak 15-16. gün yumurtlama gerçekleştiğini söylemek doğru olur. Yumurtlamanın olduğu zamanlarda aynı zamanda progesteron hormonu da hızla yükselmeye başlar bu da vücudu hamileliğe hazırlayan bir hormondur diyebiliriz. Yumurtlama yalnız bu gün diyerek cinsel ilişkide bulunmak şansınızı azaltabilir. Yumurtlamanın 2-3 gün öncesi ve 2-3 gün sonrasına kadar gün aşırı cinsel ilişki hamilelik şansınızı artıracaktır. Her gün cinsel temasta bulunmak sperm kalitesini düşüreceği için doktorlar tarafından pek önerilmez daha ziyade gün aşırı denemek uygun olacaktır.

adet dönemi belirtileri
adet dönemi belirtileri

Adetleri düzensiz olan bir kadının yumurtlama zamanını hesaplaması zor olabilir. Ama genel olarak adet başlamadan ortalama 14-15 gün önce yumurtlama meydana gelir. Yüksek ateş, cinsel istekte artma, karında şişlik ve göğüslerde hassasiyet yumurtlama belirtileri olabilir. Dediğimiz gibi yumurtlamanın bilinmesi için öncelikle doğru bir adet hesaplama yapmak gerekir. Yine adet dönemi yaklaşan kadınlarda şu belirtiler hepsi ya da birkaçı görülebilir. Ruh halinde değişiklik, aşırı sinirlilik hali, baş ağrısı, mide bulantısı, ateşlenme, soğuk soğuk terleme belirtiler olabilir. Aslında bu belirtiler ile erken hamilelik belirtileri arasında benzerlik görebilirsiniz.

Size en kolay yoldan anlaşılır şekilde adet dönemi hesaplama buna bağlı olarak yumurtlama oluşumu hakkında da kısa bilgi vermiş olduk.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares