Gebelikte 17. Hafta Gelişmeleri

Geldik 17. haftaya. Uzun bir süreç geçirdiniz ama henüz daha çok yolunuz var. Aslında uzun yolunuz olsa dahi zorlu zamanları biraz olsun atlattınız artık hamileliğin tadını çıkarmak ve bebeğinizi doyasıya hissetmek kalıyor size. Bu hafta 13-14 cm boyunda, 140-170 gram ağırlığında bebeğiniz. Hızla büyüyen bebeğiniz karnınızı da büyümesini sağlayacak. Mucizenizin gelişimleri ise tam gaz devam ediyor. Artık bebeğinizi hissedebileceğiniz bu hafta hakkında ayrıntılı bilgiye yazımızın içeriğinde sahip olacaksınız. Genel olarak hafta hafta gebeliğinizde olan gelişmeler için burayı inceleyebilirsiniz.

17 haftalik bebegin ultrason görüntüsü
17 haftalik bebegin ultrason görüntüsü

Bebeğinizin hızla büyümeye devam ettiği bu haftada cinsel organlar şekilleniyor. Kızlarda yumurtalıkları 9. Haftada oluşmuştu. Şimdi ise kızlarda rahim kendini geliştiriyor. Erkek bebeklerde ise cinsel organ ve prostat birlikte şekilleniyor. Bu haftada yeni dokular organlar oluşmaz, oluşanlar gelişmelerine devam ederler. Yine bu haftada doktorunuz sizden ikili üçlü dörtlü tarama testlerini sizden isteyebilir. Hem ultrasondan hem de anne adayından kan numunesi alınarak yapılan tahlillerden çıkan sonuçlar değerlendirilerek bebekte down sendromu olup olmadığı saptanır. Hamileliğiniz boyunca bebeğin kalsiyuma ihtiyacı büyük orandadır. Bu yüzden süt ve süt ürünlerini her gün düzenli tüketmenizde fayda var. Bu bebeğin kas, kemik, diş gelişimi için önemlidir. Yine doktorunuz bir eksiklik gördüğünde takviye ilaçlar önerecektir.

gebelikte süt tüketimi önemlidir
gebelikte süt tüketimi önemlidir

Anne adaylarında bu haftalarda bacaklarda kramplar oluşabilir. Fazla ayakta kalmamaya özen göstermelisiniz. Krampları önlemek için doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir ama bizde bunun potasyum eksikliğinden yaşandığını söyleyebiliriz. Kuru üzüm ve muz potasyumdan zengin iki besindir. Yine yatarken sol yan tarafı tercih etmeniz hem rahat etmenizi hem de bebeğinize bol oksijen gitmesini sağlayacaktır. Sırt üstü doktorların pek tavsiye etmediği bir yatış pozisyonudur. Sağ kısma yatma konusunda sakınca bulunmaz ama karaciğerin sağ tarafta olması sebebiyle hafif ağrı hissedebilirsiniz. Bebeğinizin hareketini aslında hissedebileceğiniz haftadır ama hissedemeyen anneler varsa ileri ki haftalarda mutlaka bunu hissedeceklerdir. Hızla genişleyen karnınız ve basenlerinize uygun hamile kıyafetlerine bakınabilirsiniz. Yine rahat ayakkabılar tercih etmeniz daha uygun olacaktır. Hamileliğinizin 18. haftasına dair merak ettiğiniz her şey burada.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares