Doğuma 3 Kala 37. Hafta

Doğuma 3 hafta kala heyecan doruklarda. Minik misafirinizi sabırsızlıkla beklediniz o kadar hafta boyunca ama artık sona yaklaştınız. Artık bebeğiniz doğum pozisyonunu almıştır büyük ihtimal. Zaten ultrason görüntülerinde bu net olarak görülmektedir. Artık daha da ağırlaştığınızı hareket etmekte bile zorlandığınız zamanlar ağırlıktadır. Bebeğiniz artık doğum pozisyonunu aldığı için karnınızdan aşağılara inmiştir. Bu da çoğunlukla belinize ve ayaklara baskı yapabilmektedir. En ufak sancı ya da su gelmesi artık sizin için büyük önem taşıyor. Bu durumda mutlaka hemen doktorunuzu arayın ya da talimatlarına uyun. Her hafta girdiğiniz nts cihazı zaten az çok doğuma ilişkin kasılmaları ölçtüğü için doğumun ne zaman gerçekleşebileceğini doktorunuz size söyleyecektir.

37 haftalik anne adayi
37 haftalik anne adayi

Belki çok fazla kilo aldınız belki çok fazla bu konu sizi meşgul ediyor. Doğumdan sonra kilo vermek kadınların büyük çoğunluğunda istenmeyen durum. Ama bundan daha önemli bir şey var ki o da bebeğinizin sağlık durumu. Onu sağlıkla kucağınıza almak aslında en büyük mutluluk. Doğumdan sonra ki kiloları zaten 1-2 sene içinde kolayca verebilirsiniz. Buradan doğumdan sonra kilo verme yöntemlerine göz atıp bu sorulara yanıt arayabilirsiniz. Bu hafta doktorunuz daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak için sizi çatı muayenesinde görmek isteyebilir. Burada daha net bilgiler edinilebilir. Bebeğin boyu ve kilosu da burada netlik kazanır. Ayrıca açılmalara bağlı olarak doktorunuz normal doğum ya da sezaryen doğum hakkında kararını size belirtecektir. Eğer sezeryanlık durum söz konusu ise Epidural, genel anestezi ya da spinal doğuma karar verilir. Artık 3000 grama yaklaşmıştır bebeğiniz bu tombul ve doğuma hazır bir bebek olduğunu size hatırlatır. Gece uykularınız sık sık bölünebilir rahatsızlık çekebilirsiniz. Kasık ağrılarınız kasılmalarınız sıklaşmıştır. Bu haftada artık sona doğru yaklaşırken bebeğinizin hareketleri önemlilik arz eder. Sık sık onun hareketlerini izleyin.

37 haftalik bebek pozisyonu
37 haftalik bebek pozisyonu

Bu haftalarda normal şekilde kilo aldıysanız 8-15 kg almış olmanız gerekir. Bu haftada akıntı da oluşabilir. Akıntı doğumun çok yaklaştığına işaret olabilir. Artık her şeye hazırlıklı olmanız gerekmekte. Hatta eşinizin de duruma hakim olması için bir plan izleyebilirsiniz. 38. hafta gebeliğinizde neler mi oluyor buradan.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares