38. Haftada Gebelikte Yaşananlar

Sizi doğum heyecanı sararken bebeğinizin size gelmesine çok az kaldı. Eminim ki ilk kez doğum yapacaksanız şu sorular aklınızdan geçiyordur. Nasıl doğum yapacağım? Bebeğime bir şey olur mu? Çok fazla ağrı duyar mıyım? gibi sorular daha sık aklınızda artık. Ama doğanın kanunu bu ki Allah öyle kusursuz bir sistemle yaratmış ki bizi 3 kg ağırlığındaki bir bebek nasıl oluyor ki küçücük bir yerden çıkıyor işte buna sadece mucize denir. Bazı hormonlar bu konuda size yardımcı oluyor diyebiliriz. Progesteron hormonu gebelikte önemli bir hormon olmakla birlikte bir de relaxin hormonu da doğumda size çok yardımcı olabilecek bir hormondur. Bu rahim etrafındaki kemik ve kasların gevşemesini sağlayarak o yaklaşık 3 ya da 4 kiloluk bebek oradan sorunsuz şekilde çıkar. İşte mucize budur aslında tam olarak.

38 haftalik bebek pozisyonu
38 haftalik bebek pozisyonu

Bebeğiniz bu hafta artık iyice aşağı inmiş durumda. Sizin kollarınıza atılmaya artık çok hazır. Kilo olarak 3 kg ağırlığında. Boyu 47-50 cm arasındadır. Artık gereken her gelişimi tamamlamıştır bebeğiniz. Bu saatten sonra kilo alımı dışında pek bir değişim gözlemlenmez. Artık siz muhtemel doğum zamanını bekleyeceksiniz. Bu çok az erken ya da çok az geçte olabilmektedir. Doğum ihtiyaç listesinde olmayan bir ihtiyacınız varsa mutlaka tedarik edin. Örneğin 1 kişi gidip iki kişi döneceksiniz ve bebeği kolayca taşımak için puset, oto koltuğu ya da ana kucağı ihtiyaç olacaktır. Bu sadece doğumdan hemen sonra değil ilk 6-8 ay arası en çok kullanacağınız bebek eşyası olacaktır.

38 haftalik gebelik anne adayi
38 haftalik gebelik anne adayi

Normal doğumda rahim etrafındaki kemiklerin gevşemesi doğumu kolaylaştırmakta bebeğin sorunsuz çıkmasını sağlamaktadır demiştik. Ama daha fazla kilolu bebeklerde rahim çıkışında yırtıkların oluşmaması için doktorun lokal anestezi uygulayarak o bölüme az kesik atması hem doğumu kolaylaştırır hem de yırtıkların oluşması önlenmiş olur. Ayaklarda ve bileklerde şişkinlik olması doğaldır. Bol su içmeye ve dinlenmeye devam edin zira bu son dinlenmeleriniz olacak. Belki bir hafta sonra belki birkaç gün sonra bebek ağlamaları ile uyanacağınız geceler olacaktır. Tabii bunu korkmanız için söylemiyorum dünyanın en güzel duygusu olan anneliği siz de tattığınızda anlayacaksınız. 39. hafta gelişmelerini takip etmek için yazımızı tıklayın.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares