Gebelik Belirtileri

Hamilelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Aslında ağrılar, batmalar bazı sıkıntılar hamileliğin doğal süreci için gerekli olabilecek sorunlardır. Karın ağrısı da bunlardan biri. İllaki bir ya da bir kaç belirti görülecek diye bir kaide yoktur hamilelikte. Belki sizin hamileliğiniz sorunsuz ve belirtiler olmadan geçmiş olabilir ya da geçecektir. Bu tamamen kişisel olup her vücut sisteminin kendine özel yapısından kaynaklanan bir durumdur. Ama şu bir gerçek ki karın ağrısı hamilelik belirtilerinin önemli belirtilerindendir. Karın ağrısı bazen de farklılıklar gösterebilir. Hamilelikten de kaynaklanabilen basit ve önemsenmeyecek bir ağrı olabileceği gibi önemli bir sebebe de bağlanabilir. Peki karın ağrısı gebelikte neden olur? Bunun ayrıntılarını sizlerle paylaşalım.

gebelikte karın ağrısı olur mu
gebelikte karın ağrısı olur mu

Hamilelikte genellikle sorun teşkil etmeyen karın ağrıları iyi gözlemlenmelidir ki bunun yanında başka sıkıntılar da var mıdır bunu görmelisiniz. Hamilelikte kabızlık, şişkinlik, yediğiniz bir şeyin dokunabilmesi karın ağrısı yapabilir. Hamilelikte karın ağrılarının birçok çeşidi vardır. Yine gebeliğin son aylarında sıklıkla ortaya çıkan yalancı doğum ağrıları vardır buna Braxton-Hicks adı verilir ki bu ağrılar hafif şiddetli, dinlenme ile geçebilecek gerçek doğum sancılarından tamamen farklıdır. Braxton-Hick ağrılarını bol su içerek önleyebilirsiniz. Karın ağrısı yanında mide bulantısı, ateş, kusma, idrarda yanma ya da idrarda kanama şikayeti olursa idrar yolu enfeksiyonu söz konusu olabilir. Karının üst kısmında karaciğere yakın bölgede oluşan ağrılar beraberinde yine bulantı, kusma, baş ağrısı, bulanık görme gibi şikayetler varsa bu yüksek tansiyona (preeklampsi) işarettir. Gaz ve kabızlık da gebelikte çok sık yaşanan bir problem olup karın ağrıları oluşturabilir. Bol lifli yiyecekler, gün içinde bol su tüketmek, egzersiz yapmak gaz ve kabızlık sorununu çözecektir. Karın ağrılarının yanında en sık görülen hamilelik belirtisi de kasık ağrısı batma şişkinliktir.

hamilelikte karın ağrısı nedenleri
hamilelikte karın ağrısı nedenleri

Peki bu karın ağrıları gebelikle ilgili değilse? Gebelikle ilgili olmayan karın ağrıları apandisit, safra kesesi iltihabı, böbrek taşları, mide ülseri de karın ağrısına sebep olabilmektedir. Yani karın ağrıları gebeliğe de bağlı olabilir gebelikle alakası olmayan bir ağrı da olabilir. Bunun iyi araştırılması gerekir. Ağır ve geçmeyen karın ağrıları için mutlaka doktora görünmelisiniz. Basit gördüğünüz hafif ağrıları için hafifçe öne eğilip kaslarınızı yumuşatın, ani hareketlerden kaçının, ağrı biraz şiddetlendiğinde hafif yürüme ya da hareket değişimi yaparak ağrının geçmesini sağlayabilirsiniz. Ve tabii ki bol su içmek en önemli konulardan biridir. Hamilelikte bol su içmek birçok sorunu ortadan kaldıracaktır.

 

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares