Akıntı Ve Kasıklarda Ağrı Hamilelik Belirtisi Olabilir mi?

Adetin birkaç gün geçmesi ve erken gebelik belirtileri sizde ilk olarak hamilelik şüphesini uyandırır. Bunu düşünmekte haklısınız ki adetin geçmesi gebelik şüphesi için doğru bir belirtidir. Tabii bu düzenli adet görenler için geçerli. Peki ya düzensiz adet görüyor ve bebek düşünüyorsanız ne gibi belirtiler yaşarsınız. Haklı olarak adetinizi kendinize hedef alamazsınız. Bunun dışında erken oluşabilecek gebelik belirtilerini kendinizde ararsınız. Bunlar neler olabilir? Adet gecikmesinden sonraki aşamada görülen belirtilerden biri akıntı ve kasıklarda ağrı olabilir.

kasık ağrısı gebelik belirtisi olabilirmi
kasık ağrısı gebelik belirtisi olabilirmi

Gebeliğin ilk günlerinden itibaren hatta doğuma kadar bile kasık ağrısı şikayetlerini kendinizde hissedebilirsiniz. Bazıları normal bir kasık ağrısı iken bazılarının önemli olabileceğini belirtmek isteriz. Kadınların genelinde görülen bu şikayet özellikle hareket ederken, yataktan kalkarken bu ağrı bıçak saplanıyor cinsinden olabilir. Bu ağrılar genelde rahmin büyümesine bağlı kasların gerilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu ağrı tek bir tarafta olabileceği gibi iki kasıkta da görülebilir. Yine bir diğer önemli belirti de vajinal akıntılardır. Kimi zaman kokusuz renksiz olurken kimi zaman kokulu sıkıntılı bir akıntı olabilir. Kokulu bir akıntı mantar ya da herhangi bir enfeksiyon belirtisi olabilir. Uzun süren rahatsız eden akıntılar olursa doktora mutlaka başvurmalısınız. Kısa sürede doktor muayenesi tedavinin de kısa sürede sonuçlanmasına olanak sağlar. Aslında hamilelik belirtisi olarak normal akıntı olması olağandır. Enfeksiyon mantar tarzı enfeksiyonları önlemek için sık sık iç çamaşırlarınızı değiştirmelisiniz. Tabii bunun yanında çok dikkat edilmesi noktalar var. Vajinal mantar belirtileri için yazımızı tıklayabilirsiniz.

akıntı hamilelik belirtisi olabilirmi
akıntı hamilelik belirtisi olabilirmi

Adetinize yakın tarihlerde de akıntılar olabilir fakat gebelik belirtileri diyebilmemiz için akıntıların daha yoğun olması gerekir. Zaten adı üstünde erken gebelik belirtisidir ki bu durumdan mutlaka şüphelenebilirsiniz. Eğer ki akıntı beyaz berrak ve iki parmağınız arasında sümüksü bir yapıdaysa bu yumurtlama göstergesidir ki zaten adet döngünüze baktığınızda adetiniz geçti ya da birkaç gün varsa bu yumurtlama olamaz. Yumurtlama haricinde diğer yoğun akıntı hamilelik oluşmuş ise gelir. Gebeliğin başında oluşan bu şekil akıntılar gebeliğin sonuna kadar devam eder hatta daha yoğun bir şekilde gelir sizi rahatsız edebilir boyutta dahi olabilir.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares