Vajinal Mantar Belirtileri Ve Tedavi Yöntemleri

Kadınların hayatı boyunca kabusu olan vajinal mantarlar hem sosyal hayatını hem cinsel hayatını olumsuz yönde etkileyen bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. Genelde hangi kadına sorulsa mutlaka yaşamış olduğu kötü ve tekrarlanmasını istemediği bir olay olarak hatırlar. Gerçekten kadınlar için zor bir durum olduğunu söylemek gerekirse bundan kurtulma yolları da tıp sayesinde mümkün ve tabi birazda sizin elinizde. Dilerseniz şimdi vajinal mantar belirtilerine bakalım ve yine bunu kökten çözebilecek tedavi yöntemlerine göz atalım.

vajinal mantar kadınlar için kabustur
vajinal mantar kadınlar için kabustur

Kadınların korkulu rüyası, kendilerini sosyal hayattan bile soyutlayabilecek bir durumdur vajinal mantarlar. Psikolojinizi alt üst eden bu sinir bozucu durum öncelikle akıntılara sebep olur ayrıca akıntı ile birlikte hem kendinizi hem eşinizi rahatsız edebilecek kötü bir kokuya sebep olur. Akıntının temel özelliği kaymak ya da peynir kesiği gibi bir görünümde olması ilk tipik özelliğidir. Bunun yanında vajinal kaşıntı, yanma ve kızarıklık rahatsız eden bir özelliğidir. Özellikle bu yanma hissini idrar yaparken daha çok hissedersiniz. Bu aniden şişlik ile belirmesi korku yaratabilir. Bu acı ve yanma hissi sizi ilişkiden de soğutup sizi mutsuzluğa bile sürükleyebilir. Vajinal mantarlar ortak kullanıma açık tuvaletlerden, cinsel ilişki sonrası temizlik yapılmamasından, havuzlardan bulaşabilir.

Vajinal mantarını her kadın hayatında en az 1 kez mutlaka yaşamaktadır. Bu durumu tetikleyen durumlardan ilki antibiyotik alımıdır. Hamilelik, doğum kontrol hapları, yoğun stres, kortizon ilaç kullanımı, sentetik iç çamaşırı kullanımı, vajina içine sürülen kremler, kokulu pedler, vajina içinin basınçlı su ile yıkanması da yine mantarı tetikler.

vajinal mantar ilişkinizi olumsuz etkiler
vajinal mantar ilişkinizi olumsuz etkiler

Peki vajinal mantardan nasıl korunabiliriz ya da tedavi yöntemleri nelerdir?

İç çamaşırlarınızı mutlak suretle yüksek ısıda yıkayıp ütüleyip giymekte fayda var. İç çamaşırının tercihi pamuk olmalı ve sık sık değişimi yapılmalıdır. Mantarın en yaygın olduğu yerler ortak kullanım alanları olup havuz tuvaletler bu alanlara girer. Özellikle mayo giydiğinizde çok ıslak şekilde üzerinizde bekletmemeye özen gösterin ki mantar ıslak nemli ortamları da çok sever. Yine vajina içini yıkamak yerine eczanede satılan içinde kozmetik kimyasallar bulunmayan jellerle genital bölge temizliği yapmanız en doğrusu olacaktır. Vajinal mantardan şüphelendiğiniz anda hemen jinekoloğunuza muayene olmanız ve smear testi istemeniz doğru olacaktır. Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi vajinal mantarlar içinde geçerlidir. Yine doktorunuzun önermediği ilaç haricinde ilaç kullanmayınız.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares