İlk Hafta Gebelikte Yaşanan Değişimler

Hamilelik 9 ay 10 günlük bazen tatlı bazen zorlu bir süreçtir. Ama her kadının yaşaması gereken bir tecrübedir. Gebelik döneminde aylık takip yerine haftalık takip daha ayrıntılı inceleme  ve olan değişimleri daha iyi gözlemlemenize olanak sağlar ki son yıllarda artık hafta hafta gelişimler takip edilmekte ve bu şekilde tanımlama yapılmaktadır. İlk hafta ile ilgili neler söyleyebiliriz bunları sizlerle paylaşalım.

gebelikte ilk hafta neler yaşanır
gebelikte ilk hafta neler yaşanır

İlk hafta denilen aslında sizin gebeliğinizin resmileşmediği haftadır. Yani ayrıntılı anlatacak olursak erkeğin spermi ile kadının yumurtasının birleşip döllendiği haftadır. Bu demektir ki daha adetinize 14 gün vardır. Yani ikinci bir deyişle bu dönemler yumurtlama (ovulasyon) olduğu dönemdir. Yani eğer döllenme oluşabilirse rahme doğru yola çıkacak ve buraya yerleşecektir. Anne adayının 23 kromozomu ile babanın kromozomu birleşerek 46 kromozoma sahip yeni bir canlı oluşacaktır. Eğer babadan y kromozom anne adayına geçip birleşirse erkek, babadan x kromozom anne adayına geçip birleşir ise kız bebek cinsiyeti belirlenmiş olur. Daha farklı yollardan cinsiyet belirleme yöntemlerine buradan ulaşabilirsiniz. Döllenen yumurta rahmin iç kısmına doğru hareket ederken bölünerek çoğalır ve rahmin en uygun yerinde kendine yer bulur. Bu esnada oluşan kanamalara implantasyon (yerleşme) kanaması adı verilir. Yumurtlamadan yaklaşık bir hafta sonra bu kanama görülebilir. İmplantasyon sonrasında rahimde yer alan yeni canlı hücre beta hcg adı verilen hormonu salgılamaya başlar. Bu da hamileliğin kesin olup olmadığının göstergesini sunar.

hamilelikle 1. hafta döllenme meydana gelir
hamilelikle 1. hafta döllenme meydana gelir

Salgılanmaya devam eden beta hcg ilk haftada yeni yükselmeye başladığından ve adet tarihinizin geçmemiş olması sizi kan testi yapmaya iten bir sebep olmaz. Ne zaman ki adetinizde gecikme olur o zaman gebelik testlerine başvurursunuz. İlk haftadan henüz gebelik belirtilerini hissedemeyebilirsiniz. Bu adetin geçmesinden sonra 3. veya 4. haftalarda hissedilmeye başlanabilir. Gebelik öncesinden folik asit başlanmasına fayda var yine düzenli beslenme ağırlıklı olarak sebze meyve tüketmek vücudunuz için yararlı olacaktır ve rahat bir hamilelik geçirirsiniz. Yine zararlı tüm alışkanlıklardan da uzak durmanız gerekir.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares