Hamilelik Belirtilerine Göre Cinsiyet Tahmini

Bebek müjdesi belki de anne babalar için hayatının en güzel müjdesidir. Bir bebeğinin olacağını öğrenmek çok heyecan verici bir şeydir. Bebeğinizin olacağını öğrendiğinizden sonrasında ikinci heyecan kalp atışlarını duymaktır. Sonrasında da artık cinsiyetini merak etmeye başlarsınız. Bunun için zamanını bekleyemeyen anne adayları bu konuyu bazen belirtilerle anlamaya çalışırlar. Normalde 18-20. haftalara kadar cinsiyet tahmini kesin bilinmemektedir. Benim doktorum 15. haftada bildi orası istisna sanırım. İki kızımın olacağını öğrenince bu daha çok sevindirdi beni. Tabii bu istisnai durum olabilir. 15. haftalarda gebelikte cinsiyet hakkında tahmini konuşulsa da kesin bir şey söylemek doğru olmaz doktorlara göre. Bazen de bazı yaramaz bebekler cinsiyetlerini hemen göstermeyebilirler.

bebeğin cinsiyetini anlayabileceğiniz bazı belirtiler
bebeğin cinsiyetini anlayabileceğiniz bazı belirtiler

Hamilelik belirtilerine gelince özellikle halk arasında bir inanış vardır ki ben pek doğruluğuna inanmayanlardanım. Ekşi aşerirsen kız, tatlıya aşerirsen erkek diye bir inanış vardır. Tabii ki bebeğin cinsiyeti ne yediğimizle alakası olmayan bir durumdur. Yine belirtilere göre cinsiyet hakkında sizlere ipuçları veren göstergeler vardır. Ama yine de dediğimiz gibi cinsiyet belirleme için 18-20. haftaları (4 aylık) beklemek en doğrusu olacaktır. Yine cinsiyet belirlemede bir yöntem daha vardır ki bu da Çin takvimine göre cinsiyet belirlemedir.

Erkek bebek olabileceğini gösteren bazı belirtiler idrarda renk koyuluğu, peynir süt ürünlerini çok tüketme, anne adayının çok fazla ayakları üşür, bebek karnınızın üst ve ön kısmında bulunur hatta büyüdükçe midenize baskı yapabilir, kalp atışı erkek bebeklerde 140 tan daha az olması, ilk haftalarda mide bulantısı ya da önemli bir rahatsızlıkla karşılaşmazsınız, anne adayı güzel ve çekici görünür, bacak kısmında olan tüylerin çok hızlı uzaması belirtiler arasındadır.

Kız bebek olabileceğini gösteren belirtiler; hamileliğin ilk haftalarında fazlaca mide bulantısı kusma yaşayabilir, hastalıkla geçirebilirsiniz. Genel olmasa da yerleşme kanaması görülebilir, anne adayları genel de güzelliklerini bebeklerine verdikleri için biraz çirkin görünürler:), karın yerine basen ve kalçada kilo artışı olur, sol göğüs biraz daha büyük olur.

bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır
bebeğin cinsiyeti nasıl anlaşılır

Şimdi aslında işin gerçeği şöyledir ki kadın yumurtasında sadece x kromozomu vardır. Erkek sperm hücresinde ise hem x hem y kromozomu içerir döllenme oluşurken kadındaki x erkekten de x ile birleşirse (XX) bebeğin cinsiyeti kız olur. Eğer kadının x kromozomu ile erkekten gelen y kromozomu birleşirse (XY) bu erkek olmasına işarettir. Yani cinsiyeti belirleyen ne belirtiler ne de başka bir şeydir. Cinsiyeti yalnız erkek belirler ve bu kesin olarak 18-20. haftalarda ultrason ile kesinleşir.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares