Hamilelikte Ruh Hali Değişimi

Hamilelik denilen 9 ay 10 günlük süreç, çok eğlenceli geçse de bir o kadar da sıkıntılı dönemler yaşatmaktadır biz bayanlara. Tabii her anne adayı da bu belirtileri bire bir yaşayacak diye bir kural yoktur. 9 ay sonunda kucağınıza aldığınız o mis kokulu meleği düşündüğünüzde bu zorluklar eminim hiçbir anne adayına zor gelmeyecektir.

hamilelikte ruhsal değişimler
hamilelikte ruhsal değişimler

Hamilelikte yaşanan ruhsal değişimler belki size ilk etapta hamile olduğunuza dair ipucu veremez ama ilerleyen hamilelik dönemi içinde bu dalgalanmaları net bir şekilde hem kendiniz hem de çevrenizdekilere özellikle yanı başınızda bulunan eşinize oldukça sık hissettirirsiniz. Hamilelik yaşayan anne adayları ruhsal değişim yanında ani öfkelenme sıkıntı stres gibi durumlarla da karşılaşabilirler. Bu da hamileliğin belirtileri içinde yer alan çoğu anne adayının yaşadığı önemli belirtilerdendir. Aslında ilaç gerektiren bir durum değildir. Hamilelik belirtileri arasında yer aldığı için artık buna doğal olarak bakmak en doğrusu olacaktır. Hamile olan eşiniz olsun yakınınız olsun biraz alttan alarak onun yanınızda olduğunuzu hissettirerek bu sıkıntılı sorunu kolay atlatmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu değişimler sırasında siz bile kendinizi tanıyamaz hale gelebilirsiniz. Örneğin bir film ya da dizi seyrederken en ufak bir durumda aniden ağlayabilir aniden gülmeye başlayabilirsiniz. Tabii bu ruhsal değişimlere sebep olan birkaç unsur da vardır. Örneğin hamilelikte yaşanan yorgunluk ve uyku bozuklukları, hamilelikle birlikte değişen fiziksel hormonal bozukluklar hamilelikle baş gösteren endişe ve korkular bu ruhsal değişimlere ön ayak olmaktadır.

hamilelikte depresyon ve ruhsal değişim
hamilelikte depresyon ve ruhsal değişim

Yine dediğimiz gibi burada eşe yani baba adayına büyük görevler düşmektedir ki bu konuda anne adayına moral verici şeyler söylemek, ona durumu ile ilgili şakalar yapmamak, onun her anında yanında olarak kolay bir hamilelik geçirmesine yardımcı olabilirler.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares