gebelik

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Kanda Belli Olur Merak Edilen Soru

İlişkiden Kaç Gün Sonra Hamilelik Kanda Belli Olur– Hep sorulan sorulardan biridir. 5 gün önce ilişki yaşadım hamile olduğumu ne zaman öğrenebilirim. Ya da adeti geçmeden sabırsızlık gösteren hanımlar özellikle hemen hamile olup olmadığını öğrenmek isterler. Hamilelik denilen olay belli bir sürecin geçmesi ile oluşur. İlişki yaşadım pat diye hamile kalmıyorsunuz yani. Şöyle anlatmak gerek aslında işin en başından yani sizin adet gördüğünüz ilk günden saymak gerekiyor hamile kalmak için. Burada adet, regl, mens, aybaşı gibi isimlerle adlandırılan sağlıklı bir kadının ayda bir kez yaşadığı bir durumdur. Bu kadının sağlıklı olduğunu gösterir. Hamile kalmak dediğim gibi öyle kolay bir iş değil. Bebek sahibi olabilmek için çok yollardan geçiliyor.

Adet oldunuz ve her ayın aynı zamanlarında adet görüyorsanız bu düzenli adet siklüsüne sahip olduğunuzu gösterir. Yani ayın 1 inde olup diğer ayın 1 inde adet görmek düzenli adet görmektir. Ya da 28 günde bir adet görmek yine 28 günde bir adet görmek düzenli adet gördüğünüzü gösterir. Hamile kalabilmek inanın samanlıkta iğne aramaya benzer gerçekten mucizevi bir olaydır. Hamile kalabilmek bir bebek oluşumu için cinsel birleşme şart evet ama bu her gün için geçerli değil. Kadının hamile kalabileceği müsait olan sadece 24 saati var. Bu 24 saat adet siklüsünün ortalarına gelen bir günde meydana gelir. Biz buna yumurtlama diyoruz. Adetinizin başından sayarak ikinci yarısının başında progesteron hormonu yükselmeye başlar. Progesteron hormonu ne işe yarar buradan öğrenebilirsiniz. Progesteron hormonu kısaca yumurtlayan kadınlarda yumurtlama günlerinde yükselmeye başlar hamilelik devam ederse salgılanmaya devam edecektir. Yani sık sorulan sorulardan biri de yumurtlama olmadan hamile kalınır mı? Bu sorunun ayrıntılı cevabı için yazımızı inceleyebilirsiniz ama kısaca cevap vermem gerekirse tabii ki hayır derim. Yumurtlama günleri dışında ya da yumurtlama yaşamayan bir kadın hamile kalma ihtimali yoktur. Şimdi henüz yeni evlenenler bu konu ile bilgisi olmayanlar bu yazımızı okumalılar. Hamile kalabilmek için birincisi yumurtlama olması şart dedik. Şimdi de bu yumurtlama gününü denk getirip 3 gün öncesi 3 gün sonrası gün aşırı ilişki olması hamilelik olasılığınızı artıracaktır. 3 gün öncesi 3 gün sonrası durumu da sperm hücrelerinin 72 saat yani 3 gün canlı kalabilmesidir. Yani siz yumurtlama gerçekleşmeden önce 3 gün önce ilişkiye girdiyseniz spermler içinizde canlı kalabilir. Böylece yumurta çatladığı anda bunu dölleyebilirler.

Döllenme hemen oluşur ama embriyonun rahme yerleşmesi için belli bir süreç gerekecektir. Yani döllenme oluşur, oluşan embriyo rahme yerleşip burada gelişimini devam ettirmek için bir yola çıkar bu yolun sonunda rahme yerleşecektir. Bu süreç yaklaşık olarak 7-10 gün sürecektir. Yani aslında sorumuza gelecek olursak ilişkiden kaç gün sonra hamilelik kanda belli olur? Bunun cevabı embriyonun rahme yerleştiği gün yani 7-10 gün içinde belli olacaktır. Ama idrar testleri için aynı şeyi söyleyemeyeceğim arkadaşlar. Çünkü hamilelik hormonu olan beta hcg idrarda daha yavaş ve geç yayılacaktır. Bu kanda hemen yükselmeye başlarken idrarda adetinizin geçmesini beklemeniz gerekebilir. Ama eğer hamile olduğunuzu düşünür ve şüphe ederseniz adetinize daha 4-5 gün varken bile kanda beta hcg baktırarak hamileliğinizi öğrenebilirsiniz.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares