Gebelik Testi Negatif Çıkmasına Rağmen Hala Hamile Olabilir miyim?

Gebelik Testi Negatif Çıkmasına Rağmen Hala Hamile Olabilir miyim?- Bu soru her zaman karşılaştığımız sorulardan bir tanesi. Bu durum gebe kalmak isteyen kadınlarda sıkça olabilen bir durum. Peki nasıl olabilir gebelik testi negatif çıkıp hala hamile olma olasılığınız var mıdır? Aslında evet böyle bir durum olabiliyor hanımlar. Yazımızın içeriğinde buna detaylı bir açıklama getireceğim. Hamile kalmak isteyen çiftlerin bu konuda akılları çok karışık olabiliyor biz de bu karışıklıkları biraz olsun azaltmaya çalışacağız.

Evde yapılan gebelik testlerinde oldukça çok fazla yanılma payı olabilir. Öncelikle şunu söylemeliyim ki siz eğer bebek istiyor ve yumurtlama zamanlarında ilişkiye giriyorsanız hamile kalma olasılığınız artacaktır. Eğer sizin hamile kaldığınızı farzedersek siz bunu adetiniz geçene kadar anlayamayacaksınız. Bunun için ilk en erken gebelik belirtisi olan adet gecikmesini beklemeniz gerekecektir. Haa istisnai durumlar da olabiliyor. Örneğin implantasyon denilen kanama yerleşme kanaması yaşayabilen kadınlar olabiliyor. Bu da gebeliğin işaretlerindendir. İmplantasyon kanaması tabii ki herkeste olmaz ve siz adetinizin geçmesini bekleyeceksiniz. Evde yapılan testler de en çok tercih edilen gebelik öğrenme yöntemlerinden. Özellikle kadınlar bunu yalnızken öğrenmeyi çok isterler. Gebelik testlerinin uygulanışını dikkatlice okumalısınız. Testi doğru yaptığınızdan eminseniz eğer bunun için ilk 5 dakikada sonucu almış olmalısınız. 5 dakikadan sonraki oluşan sonuçlar kabul edilemez. Örneğin evde test yaptım bir süre sonra ikinci çizgi silik çıktı diye sorular olabiliyor. Bu süre çok önemli dediğim gibi. Dakika tutmalısınız ve 5 dakikadan sonra sonuç değişse bile bu kabul edilemez.

Aynı zamanda hamilelik hormonu beta hcg kanda daha hızlı yayılır. Hatta ilişkiden sonra döllenme oluyor döllenmeden sonra da yerleşme işlemi gerçekleşiyor bu süre yaklaşık 7-10 günü kapsıyor. Geç döllenme oluşmaz ise 7-10 gün sonra kanda beta hcg yaptırarak hamile olup olmadığınızı anlayabiliyorsunuz. Dediğim gibi kanda daha hızlı yayılan beta hcg hormonu idrarda hemen yayılma hızı gösteremez. İdrarda hemen hemen adetin geçmesinden sonra yükselmeye başlayabilir doğal olarak da adetin geçmesini beklemelisiniz evde test yapmak için. Bazı durumlarda ise eczanelerden alınan testlerin kullanım tarihi geçmiş ya da nadiren de olsa bozuk çıkabiliyor. Böyle durumlarda da test sonucu yanlış okunabiliyor. Yani arkadaşlarım gebelik testi negatif çıkıp sonradan hamile olan çok insan var. Siz de de böyle bir durum oluşursa mutlaka kanda beta hcg yaptırın bu size kesin sonucu verecektir. Kanda bakılan beta hcg sonuç değerlendirmelerine göre de sonucunuzun 0 – 5 mlU/ml arası değerler negatif değerlendirilir. 5 ve üstü değerler için pozitif olarak değerlendirme yapılır. Ama bu değerlerin 2 günde bir mutlaka katlayarak artması gerekir ki sağlıklı bir gebelikten söz edilebilsin sevgili hanımlar.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares