Gebelik Belirtileri

En Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir Merak Ediyor muyuz Hanımlar

En Erken Gebelik Belirtileri– Hamile kalmak isteyen her kadının buna dair sorusu elbet vardır.  Hamile kalmak için belirtiler var mı? Gebeliğin ilk belirtilerinde neler yaşanır? En erken gebelik belirtileri nelerdir? gibi sorulara kendi çapımızda yanıtlar vereceğiz hanımlar. Bir kadının yaşamında en güzel anılarından biridir gebelik tabii sonucunda aldığı sonuç ise dünyalara bedeldir. Anne olmak keza dünyanın en güzel duygusu en güzel sıfatlarından biridir. Hanımlar yazımızın içeriğinde hissedebileceğiniz en erken gebelik belirtileri hakkında bilgi vereceğim.

Bebek sahibi olmak her yeni evli çiftin hayalidir. Zaten evliliğin de bir amacıdır neslin devamını sağlamak. Bunun için öncelikle bazı şartların yerine gelmesi gerekiyor. Örneğin kadının yumurtlama zamanı denilen durumu iyi takip etmesi ve bu günlerde ilişkiye ağırlık vermesi. Yumurtlama bunun için bir ön görüşmedir diyebiliriz. Bu görüşmede anlaşma sağlanırsa kaliteli ve şanslı bir sperm hücresi işe alınır yani döllenme oluşur. Bu döllenme sonucunda hamilelik resmen başlamış olur. Yani bir nevi iş sözleşmesi imzalanmış olur. 🙂 Bundan sonrası ise bu iki olgunun birleşmesinden dünyanın en tatlı şeyi meydana gelir.

Aslında adetiniz düzenli ise ilk belirti genelde adet gecikmesi olarak kabul edilir ama bundan önce de görebileceğiniz en erken gebelik belirtileri olabiliyor hanımlar. Bu belirtiler her zaman dediğim gibi değişkenlik gösterebilir hatta hamileliğin daha ileri haftalarında da görebilirsiniz. Ama bu belirtilerden bazıları erken de yaşanabilir. Hatta bazı kadınlar hamileliğin belirtilerini adet öncesi belirtiler ile de karıştırıyor olabilir. Tabii aslında en doğrusu adet gecikmesini bekleyip test yaparak bunu anlamaktır. Erken gebelik testi ne zaman yapılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yerleşme Kanaması: İlk olarak adet kanamasından bile önce olacak bir gelişme yerleşme kanamasıdır. İmplantasyon dediğimiz bu kanama her kadında görülmeyebilir. İmplantasyonu basit olarak şöyle anlatabiliriz ki döllenmeden sonra döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi için yolculuğa çıkar rahme yerleşme çabasında hafif kanama oluşabilir. Tabii bu kanama illa ki yerleşme kanaması olmayabilir düşük tehlikesi ile de olabileceğini unutmayın. Hatta ben çok iyi hatırlıyorum ikizlerime gebeliğimde ilk zamanlar yerleşme kanaması diye sandığım şeyin aslında düşük tehlikesine bağlı bir kanama olduğu idi. Aman ha hanımlar bu dediğim gibi düşük riski olabilir en ufacık kanamada özellikle adet öncesi kanama  geldiyse zamanından önce bir kanama tehlikeli de olabilir onun için hemen doktora.

Mide bulantısı, Baş Dönmesi: Gebeliğin oluşum zamanında ister istemez mide bulantıları yaşanır. Aslında mide bulantısı hani filmlerde de görürüz ya kadının midesi bulanıyorsa kesin hamiledir. Mide bulantısı aslında adet öncesi yaşanabilecek ilk belirtilerden olabilir. Ama hamile kalmayı çok istiyorsanız bu psikolojik de olabilir unutmayın.

Yorgunluk Halsizlik: Gebeliğin ilk zamanlarında yaşanabilen bir durumdur. Ama çoğu kadın bunu hamilelik olduğunu ilk zamanlar anlamayacaktır bile.

Memelerde büyüme ve hassasiyet: Bu belirtide ilk zamanlar ortaya çıkabilir ama kadınlar adet öncesi belirtilerinde de yaşayabildikleri bir durum olduğundan bunun bir gebelik belirtisi olduğundan habersiz olabilirler.

Her kadın şu şu belirti var acaba hamile miyim? Adetim daha geçmedi ama mide bulantısı ya da kasıklarımda ağrı hissediyorum hamile miyim? gibi sıkça soruları bizlere yöneltiyor. Ama bunu belirtilere bağlı kılarak kesin yanıtlayamıyoruz. Bunun en kesin sonucu kandan beta hcg testi yaptırmaktır. Evde kendinizin de yapabileceği idrar testleri var bunları adet gecikmesinden birkaç gün sonra deneseniz daha iyi sonuç alırsınız.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares