Ella Ertesi Gün Hapı Adet Gecikmesi Yapar mı ve Daha Birçok Şey Burada

Ella Ertesi Gün Hapı Adet Gecikmesi Yapar mı– Aile planlaması denilen bir konu var arkadaşlar bu da tabii ki ne kadar bebek istemek doğal ise korunma da o kadar doğaldır diyebiliyoruz. Sonuçta bazı durumlarda hayatın şartları ya da değişik koşullardan bakılırsa korunmaya ihtiyaç duyulabilir böyle olunca bu konuda bilgilenmek en doğrusu diye düşünüyorum. Özellikle sadece tek taraf değil çiftler karı koca olarak bu yöntemleri iyice araştırmalı doktorlarına da danışmalıdırlar. Tabii birçok korunma yöntemi mevcut. Her zaman dediğimiz gibi reçetesiz satılan bir ilaçtır ama mutlaka doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneriyoruz ki ilacın hormon dengesini bozma gibi bir durumu da söz konusu. Oldukça güçlü ve etkili olan bu ilaç aslında zaruri olmadıkça da kullanılması pek tavsiye edilmiyor.

Ella ertesi gün hapı 30 mg lık ve tek tablet olarak eczanelerde satılmakta. Korunmasız bir ilişki anında ya da şüphe ettiğiniz bir durumda ya da korunma yöntemlerinizin başarısızlığı sonucunda hızlı koruma sağlar. Bu koruma ise yumurtlama ile gerçekleşen döllenmenin önüne geçmektir asıl amaç. Ella şu durumda norlevo ertesi gün hapı yerine üretilmiş ve daha etkili olduğu söylenen bir ilaç ama dediğim gibi dikkatli olmakta fayda var kullanımda. Norlevo daha ucuz iken ellanın fiyatı oldukça da pahalıdır. Ama eğer doktorunuza da danıştıysanız ve onay aldıysanız en etkili koruma haplarından biri. Özellikle ilişkiden sonra ilk 24 saatte çok yüksek oranda koruma sağlıyor. Tabii bu koruma oranı yine %100 diyemeyiz ama ilişkiden sonra ne kadar hemen önce alınırsa o kadar daha etkili olabiliyor.

İlk 24 saat içinde alınırsa ilişkiden sonra %99 gibi bir koruma sağlar. Hatta bu süre 5 güne kadar da çıkabiliyor. Yani korunmasız bir ilişki ya da şüphe duyduğunuz bir beraberlik yaşadınız ve hamile kalmanın önüne geçmek için 5 gün içine ilacı alabiliyorsunuz. Norlevoya göre daha etkin koruma sağlayan bir ilaç. Fiyatını merak eden arkadaşlara 53-58 TL arasında değiştiğini söyleyebilirim.

Yüksek koruma sağlayan ella ertesi gün hapına dair tarafımıza da çok fazla sorular gelmektedir. Örneğin sorulardan biri de ella ertesi gün hapı adet gecikmesi yapar mı? Ella adet gecikmesinden daha çok düzensizlik yapabilir bu da hormonları dengesiz yapabileceğinde ötürü geçici bir düzensizlik yaşayabilirsiniz. En çok sık görülen yan etkilerinden biri de adet düzensizliğidir ellanın. Yine baş dönmesi, mide bulantısı, karın ve kasık ağrısı yapabilen yan etkileri vardır. Dediğimiz gibi geçici de hormonların dengesini bozabilmektedir. Ella hapı sadece o ay ki gebeliğinizi engeller oluşan bir gebeliği kesinlikle sonlandırmaz bu ilaç. Hapı kullandıktan sonra yine o ay içinde ilişki yaşarsanız koruma etkisi bitmiş olur. Ama tekrar aynı ay ilacın kullanılması sakıncalı görülmektedir. 1 aylık döngü içinde sadece 1 defa kullanım durumu olabilir.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares