Gebeliğin 23. Haftası Gelişmeleri

Bebeğiniz artık çok rahat bir şekilde sizi duyuyor. Onunla bağınızı güçlendirecek konuşmalar yapabilirsiniz. Eminiz ki herhangi bir sese sizin sesinizi tercih edecektir. Onunla bol bol konuşun mutlaka size tepki verecektir. Hatta baba da buna dışarıdan şahit olacaktır. Baba adayları da bebeği ile konuşup onunla bağını güçlendirebilir. Her gün ona kitap okuyabilir, hoş müzikler dinletebilirsiniz. Minik yavrunuz bu haftada 500-550 gram ağırlığında 26-28 cm uzunluğuna ulaşmıştır. Artık tam anlamıyla yeni doğan bir bebeğe benzemiştir. Cinsiyetini de öğrendiğiniz bebeğinize isim düşünmediyseniz bunu düşünmenin tam zamanı. Hamileliğinizin kalan haftalarını daha güzel ve verimli geçirmeye özen gösterin. Bir daha bu anları yaşayamayabilirsiniz bunu düşünerek hamileliğin tadını çıkarmaya bakın. Tabii burada babalara da çok iş düşüyor. Eşinizle birlikte bu süreci daha kolay atlatmak için ona karşı desteğinizi esirgemeyin. Gebeliğin tüm haftaları hakkında bilgi edinebileceğiniz yazımız için burayı tıklamanız yeterli olacaktır.

23 haftalik bebek görüntüsü
23 haftalik bebek görüntüsü

Şimdi gelelim 23. haftada bebeğinizdeki gelişmelere. Bebeğinizin bu haftalarda orta kulağı gelişmekte bu yüzden artık en ufak sese karşı tekili. Bebeğinizin bütün vücudunu lanugo denilen ince tüyler kaplamıştır bu tüyler doğuma kadar dökülecektir. Göze rengini veren iris oluşmaya başlamış fakat henüz göz rengi belli olmamıştır. Bu haftada çoğunlukla bebekler çok fazla hareket ederler. Bu da kendileri küçük yerleri geniş olmasından ötürüdür. Sürekli bir ters bir düz şekilde pozisyon değiştirebilirler. Bundan endişe duyulmaması gerektiğini söylemek isteriz ki bebeklerin böyle yapmaları gayet doğal. Bebekler genel olarak zaten 35. haftaya kadar normal şekilde doğum pozisyonuna doğru döneceklerdir. Dönmeyen bebek olursa bu saatten sonra dönmesi beklenemez ki bu durumda doktorunuz gerekeni size söyleyecektir.

hamilelikte bebeginize kitap okuyarak onu mutlu edebilirsiniz
hamilelikte bebeginize kitap okuyarak onu mutlu edebilirsiniz

Artık bu haftalarda bebeğinize oda düzenlemeyi düşünüyorsanız aslında tam zamanı diyebiliriz. Daha fazla gecikmeniz sizin için sıkıntılı olabilir. Daha fazla ağırlaşabilir ağrılarınız görülebilir. Şimdiden büyüyen karnınız için yeni kıyafetler alabilirsiniz. Özellikle rahat edebileceğiniz, belden fazla sıkmayan taytlar, üzerine uzun tuniklerle rahat edebilirsiniz. Tabii yumuşak tabanlı rahat ayakkabı tercihi de önemlidir. Bebeğinize yarayacak sizin de çok yardımcı olacak ana kucağı almayı düşünebilirsiniz. Gebelikte 24. hafta yaşanan gelişmeler için burayı inceleyebilirsiniz.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares