gebelik

Bebeğin Kesesi Ne Zaman Görülür Kesenin Oluşumu Nasıl Olur?

Bebeğin Kesesi Ne Zaman Görülür-Gebeliğin ilk zamanları oldukça heyecan verici anne ve baba adayları açısından özellikle çok heyecanlı geçen bir süreçtir. Gebeliğin oluşumu bir sperm hücresi ve bir çatlayan yumurtanın birleşimi sonucu oluşmaya başlayan bir evredir. Ne kadar zorlu bir süreç olsa da dünyada milyonlarca kadın doğal yoldan kolayca hamile kalabilmektedir. Ama günümüzde kısırlığın da arttığı bir gerçek vardır. Mecburen doğal yollardan bebek sahibi olamayan çiftler de bazı yardımcı üreme yöntemlerine başvurabilmektedir. Hamile kaldığınızın ilk belirtisi adet gecikmeleridir. Peki adet gecikmesi tek başına bir belirti midir? Tabii ki hayır ama ilk belirti budur ve kadınlar eğer düzenli adet görüyorsa ilk olarak adet gecikmesinden şüphe duyacaktır.

Adet gecikmesi tabii ki kesin gebelik belirtisi değildir. Bu bazen stres kaynaklı ilaç kullanımı ya da mevsimsel değişimler de adet gecikmesine neden olabilmektedir. Size önerim test yapmak istiyorsanız özellikle idrardan bakılanları kastediyorum adet gününüzün geçmesini beklemelisiniz. Çünkü burada söz konusu olan hamilelik hormonu beta hcg de artış idrara hemen geçemeyebiliyor. Döllenmenin ardından yükselmeye başlayan değer öncelik olarak kanda kendini gösterir. Böylece döllenmeden sonra yani adetinize 4-5 gün kala bile kanda hamileliğiniz saptanabilir. Bazı sorular geliyor işte benim adetime 7 gün var test yapsam çıkar mı? İdrar testinde kesinlikle çıkmaz. Kanda da dediğim gibi döllenmenin ne zaman olacağınızı bilemediğimizden 7 gün varsa yanlış sonuç alabilirsiniz. Size tavsiyem adetinizin geçmesini beklemek ilk belirti olan adet gecikmesi size zaten ilk şüpheyi uyandıracaktır. Adetiniz geçtikten sonra da evde idrar testini deneyebilirsiniz. Sonucu okurken 5 dakikadan sonraki sonuçları dikkate almayınız. Silik ikinci çizgi bile görseniz bu hamileliğin var olduğu anlamına gelir. Tabii ki bu hem kanda hem de idrarda olsun pozitif sonuçlar kesin gebeliği göstermez. İdrarda gebelik testi ne zaman belli olur yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gebeliğinizin kesin olduğu gözüne bebeğin kesesini gördüğünüz gün varabilirsiniz. Çünkü kesenin görülmediği, kesenin içinde bebek olmadığı (boş kese) durumunda bile değer yükselmesi görülebilmektedir. Bebeğin kesesinin görülmesi tabii kesenin içinde bebek yer alması demek kesin hamile olduğunuzu gösterir kanıttır. Bebek kesesi 4.5-5. haftalarda vajinal ultrason ile görülebilmekte iken 6. haftalarda da kesin karından görülmesi gerekmekte. Bu sırada beta hcg değeri de 3000-4000 aralığında olmaktadır. Bebeğin kesesinin görülmemesi ya da boş olması durumunda anormal gebelikten söz edilebilir. Boş gebelik, dış gebelik gibi durumlar için beta hcg değerlemesine gidilebilir.

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Shares