İdrardan Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur? Merak Edilenler Burada

İdrardan Gebelik Testi Ne Zaman Belli Olur– Bebek sahibi olmak her yeni evlenen çiftin en büyük hayalidir. İnanın bazen mal mülkten çok daha önemli bir şey olduğunu anlıyorsunuz evlat sahibi olmanın. Yumurtlama olayına her yazımızda değinmeye çalışıyorum aslında. Erkekten gelen bir sperm hücresinin kadında bulunan gelişen ve yumurtalıklardan fırlatılan yumurta hücresi tüplere ulaşır burada sperm ile döllenmesi ile zigot oluşur. Zigot denilen bu birleşimli hücre bölünerek çoğalmaya başlar. 2-3 dakikada sperm ve yumurta hücresi döllenmiş olur bile asıl iş ise zigot denilen bu hücrenin yolculuğunun rahme doğru olması ile başlar. Bu yolculuk esnasında tüplerden yola çıkar ve bu sırada bölünerek çoğalma çabası içerisindedir. Zigot yaklaşık 3-4 günlük zaman içinde rahme olan yolculuğunu tamamlamış olur böylece ismi de embriyo olur.

Artık minik yumurtanız gelişip büyüyeceği alana da gelmiş olur. 3-4 günlük zamana bir süre daha eklenebilir yaklaşık olarak yumurtlama gerçekleştikten sonra hesap edersek 6-8 gün içinde rahime yerleşmiş olur. Yerleşme sırasına da implantasyon denir. Bu esnada kanama oluşabilir her kadında olmayabilir bu durum ama olanlarda adet kanamasından çok farklı bir leke şeklinde kanama meydana gelebilir adete göre daha kısa süreli olduğunu da söylemek isterim. Gebelik oluşumu sırasında siz de belirtiler olur mu? Aslında olmayabilir gebelik belirtilerini bu esnada hissetmeniz çok zor. Gebelik belirtileri olarak ilk olarak adetten 3-4 gün öncesinde yerleşme kanaması olabilir o da dediğim gibi herkeste meydana gelmez. Genelde de ilk gebelik belirtisi adet gecikmesi olacaktır. Bunun dışındaki en erken gebelik belirtileri 3-4. haftaları bulabilir.

Yumurtlamadan sonra özellikle döllenme meydana gelirken ya da yerleşmeye kadar sizin pek bir şey anlayabileceğinizi düşünmüyorum. Döllenmeden sonra hormonların etkisi ile de bazı değişimler yaşanacaktır. Özellikle hamilelik hormonu olan beta hcg artışa başlayacaktır. Önce kanda sonra ise idrarda yavaş yavaş salınıma başlar. Yine östrojen yükselime girer yanında progesteron artış gösterir. Progesteron da yumurtlama ile artış göstermeye başlar. Hamilelik oluşursa artışa devam eder hamilelik için gerekli bir hormondur. Bu hormonların etkisi size bazı şüpheler uyandırabilir bazı belirtiler yaşayabilirsiniz ama hamile olduğunuz aklınızın ucunda geçmez. Özellikle ilk 4 hafta hamile olduğunuzu anlayamayabilirsiniz. Gebeliğin ilk haftası kabul edilen en son görülen adetin ilk günüdür 4. haftası ise döllenmenin gerçekleştiği haftadır. Bu ilk 2 hafta zaten hamile olmadığınız anlamına gelir. Beta hcg olayına gelirsek ilk olarak kanda artış gösterir dedik. Peki ne zaman?  İlişki yaşadınız buna yumurtlama günü de diyebiliriz bundan yaklaşık 5-10 gün içinde döllenen yumurta rahme yerleşir işte siz de döllenmeden sonraki 5-10 gün içinde kandan yaptıracağınız beta hcg ile hamilelik olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Yani aslında kandan yapılan beta hcg testi adetinizin gecikmesine gerek kalmadan hatta adetinize 3-5 gün kala bile kanda kendini gösterebilir. Bu beta hcg hormonun idrarda salgılanması olayı daha geç olacaktır. Beta hcg öncelikle kanda salgılanmaya başlar sonra idrara geçer. Yani idrardan test yapmak için sizin adetinizin geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Yani döllenmeden sonra 15 gün sonra kadar idrar testi yaptığınızda ancak sonuç alabilirsiniz. İdrar testleri sabahın ilk idrarı ile yapmak doğru olacaktır aç ya da tok olmanız gerekmez. Ama ilk 5 dakika içinde sonucu okumanız gerekir ilk 5 dakikadan sonra ikinci çizgide değişim görülürse bu geçersiz kabul edilir. İkinci çizgide silik dahi görseniz bu hamileliğin olabileceği anlamına gelmektedir bu dakikadan sonra artık iş kan testi yaptırmaya hamileliğin kesinleşmesini izlemeye bağlıdır. Tabii ki en belirleyici muayene ultrasondan kesenin görülmesi işlemidir. Bu 4.5-5. haftalarda vajinal ultrason ile izlenebilir ama 6. haftada kese karından ultrason ile izlemlenebilmektedir.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares