Gebeliğinizin 15. Haftası Neler Olur?

Hamileliğinizin en rahat dönemini yaşıyorsunuz. Bebeğiniz büyüdükçe ve geliştikçe siz de daha çok şey öğreniyorsunuz. Büyük bir tecrübe, hayatınızın en önemli 9 ayını geçiriyorsunuz bunun farkına varıp tadını çıkarmalısınız. Herkes ne derse desin. Çok kilo almışsın, daha az ye, çok çirkinleşmişsin diyenleri bile karşınızda bulabilirsiniz. Ama kulak ardı edin ve hiç bir olumsuz eleştiriyi kabullenmeyin. Önemli olan sizin ve tabii ki içinizdeki küçüğün sağlığı. Aldığınız kilolar nedir ki doğumdan sonra verememek diye bir şey yok. İstenildiği taktirde her şey mümkün olabilir. Doğumdan sonra kolay kilo verme yöntemlerine göz atabilirsiniz. Bir önceki yazımızda 14. hafta ile ilgili önemli gelişmeleri sizlerle paylaşmıştık. Şimdi de 15. hafta gelişmeleri ile sizleri baş başa bırakıyoruz.

15. haftada göbeğiniz dışarıdan farkedilebilir şekildedir
15. haftada göbeğiniz dışarıdan farkedilebilir şekildedir

Minik yavrunuz artık 10 cm ve 70 gram ağırlığına ulaştı. Minicik bebeğinizin minicik kalbi daha hızlı kan pompalamaya başlamıştır. Vücudunu saran ince tüyler çıkmaya devam etmektedir. Bu 26. haftaya kadar devam edecektir. Hareketleri çok rahat ultrason ile izlenebilir durumdadır artık. İç kulak yapısı oluşmaya başlamıştır fakat hala sesler net değildir. Ama önceki yazımızda dediğimiz gibi bebek anne sesini uğultulu duyabilir. Bu sıralar doktor kontrolleri sıklaşabilir. Bu haftalarda genelde ikili tarama testi üçlü tarama testleri istenebilir. İkili tarama testi sonuçları normal çıktı ise üçlü teste gerek duyulmayabilir. Bebeğiniz 10. haftada idrarını amniyo sıvısı içine yapmaya başlamıştı. İdrarını yapar ve bunu yutar tabii ki amniyo sıvısı sürekli kendini yenileyecektir. Bu hafta da hala cinsiyet merakı içinde olabilirsiniz ki bu doğaldır. Bazı ultrasonlar bunu söyleyebilirken bazıları hala bir kaç hafta sonrasını beklemenizi söyler. Cinsiyet öğrenme konusunda heyecan yaşıyorsanız bazı yöntemleri kullanabilirsiniz. Cinsiyet tahmini içini burayı inceleyebilirsiniz.

hamileliğiniz boyunca negatif ortamlardan uzak kalmalısınız
hamileliğiniz boyunca negatif ortamlardan uzak kalmalısınız

Rahat bir döneme girmiş bulunuyorsunuz ki aslında buna gebeliğinizin baharı diyebiliriz. Hamilelikte cinsellik konusunu mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir ki bu önemli bir detaydır. Genelde daha önce düşük tehdidi geçiren kadınlarda doktorlar ilk aylar pek öngörmezler. Ama başka önemli bir sorun olmadığı taktirde cinsel ilişkiye yasak konmaz. Bu haftalarda hala pozitif negatif gitgeller yaşayabilirsiniz. Ruhsal karmaşadan uzak kalarak dinlenmeye sakin ortamlarda bulunmaya özen gösterin. Bu haftada bol bol dinlenin yorucu işlerden kaçının. Sonraki haftanız ile ilgili değişim ve gelişimler için burayı tıklayabilirsiniz.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares