Adet Kanamasından Ne Zaman Sonra Hamile Kalınır?

Adet kanamasından ne zaman sonra hamile kalınır? sorusuna yazımızda size cevap vermeye çalışacağız. Hamile kalmak gerçekten araştırıldığında en ince detayına kadar mucizevi bir olay. Yani yumurtlama zamanı denk gelecekte sperm hücresi yumurtanın sadece ve sadece 24 saat canlı kalabildiği anda gidip onu dölleyecekte ve döllenen yumurta hücresi tüplerden hareketle uzun bir yol alarak rahmin içinde bir yere yerleşecek. Bu kadar kolay anlattık ama o anda neler olup bittiği gerçekten mucize bir olay. Bir bebeği dünyaya getirmek gerçekten zor bir olay. Allah dilemezse hiç bir şey mümkün olmaz. Bu da Allah’ın biz insanlara sunduğu çok özel bir mucize.

adetten ne zaman sonra hamile kalinir
adetten ne zaman sonra hamile kalinir

Bir kadının hamile kalabileceği zaman dilimine gelirsek bu yumurtlama zamanı oluyor ki bu adet başlangıcından sayarak tahminen bir adet döngüsü içinde ortalara gelmektedir. Örneğin 30 günde bir adet olan bir kadın ovulasyon günü için 14-15. günleri baz alabilir. Hamile kalmak isteyen çiftler en çok merak ettikleri şu soruya yanıt vermek gerekirse. Adet bitiminden hemen sonra hamile kalınabilir mi? Buna evet cevabı vererek başlamak istiyorum. Yani yumurtlama denilen olay adet bitiminden sonra ortaya çıkan bir durumdur. Adet bitiminden sonrasında ilişki durumunu sıklaştırmak yumurtlama zamanında da bu şekilde devam etmek olasılığı artıracaktır. Yumurtlamanın da bazı belirtileri vardır aslında. Düzensiz bir adet döngüsü olan kadın yumurtlama zamanını belirtilerden anlayabilir. Bu belirtilerin başında vajinal akıntı vardır. Kasıklarda ağrı, vücut ısısının artması ki yumurtlama zamanında farkedilecek derecede ateşiniz yükselir buna progesteron hormonu sebep olur. Progesteron hormonu vücudu hamileliğe hazırlayan bir hormondur. Progesteron hormonu için daha fazlası için burayı inceleyebilirsiniz. Yine yumurtlama zamanında ateşinizin yükselmesi ateş ölçme yöntemini kullanarak yumurtlama zamanını daha net bulabilir ve hamile kalma olasılığınız artabilir. Yine yumurtlama zamanlarında cinsel istekte artış olabileceği gibi ilişki zamanlarında kasıklarda ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca çok net olmasa da eczanelerde satılan ovulasyon testlerinden satın alabilirsiniz. 15-50 TL arasında değişen fiyatlarla eczanelerde bulabilirsiniz. En doğru şekilde vücudunuzu kendiniz tanırsınız aslında. Yumurtlama zamanı geldiğinde vücudunuzu ne kadar iyi tanıdığınıza bağlı olarak durumdaki değişikliği anlayabilmeniz gerekmektedir.

hamile kalmak icin yumurtlama zamani iyi bilinmesi gerekir
hamile kalmak icin yumurtlama zamani iyi bilinmesi gerekir

Şimdi anlattığımız gibi hamile kalma planları yapıyorsanız ovulasyon günlerine denk getirmek şart. Adetten sonra ilişkiye başlayıp adetin başlangıcından itibaren ortalarına gelen günlerde gün aşırı ilişki halinde hamile kalma şansınız artmış olacaktır. Bunun yanında eğer yumurtlama sorununuz düzensizlik durumlarında doktorla görüşmenizde fayda var. Doktorunuz sizi tanıyacak durumunuz hakkında en etkili tedavi yöntemini uygulayacaktır. Ama henüz evleneli 2 yıl olmamış ise doğal yoldan denemeye devam edebilirsiniz. Yumurtlama zamanından 5-6 gün öncesi ve 5-6 gün sonrası hamile kalma olasılığınız düşük olur. Siz mutlaka ve mutlaka ovulasyonunuz hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu da adet döngüsünün düzenli hesaplanmasından geçer. Adet günü hesaplama için yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Shares

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Shares